Nedělní liturgie

Nedělní liturgické texty

3. neděle postní - 3. 3. 2024

Dnešní neděle využije textů Janova evangelia, aby představila Ježíše jako mesiáše stojícího nad Zákonem a tradicí. Jde o více než učitele, mudrce, vzdělance... Význam přicházejících Velikonoc je naprosto zásadní v celé křesťanské zvěsti.

Ježíše Krista Krále - 26. 11. 2023

Když sledujeme velké ceremonie např. při korunovaci anglického krále, můžeme být uneseni obřadností. V dnešním evangeliu Ježíš vykresluje poslední soud. Nepřipomíná to slavnostní inauguraci. Klíčové nebudou tituly a medaile. Co je tedy to podstatné, co člověku otevírá Boží království?

31. neděle v mezidobí - 5. 11. 2023

Mnozí z nás si táhnou životem nejedno břemeno. Právě slovo "břemeno" by se dalo vytknout jako jedno z témat této neděle, a to především ve vztahu k církvi a jejím nárokům. Co je to nejpodstatnější pro život podle evangelia a co jsou zbytečné, či dokonce nesmyslné podružnosti, které jsme si sami nabrali nebo nám je naložili lidé kolem církve či kostela a nejsou ani požadavkem Krista, ani požadavkem skutečné církve? Co vnímáme jako to nejpodstatnější v praxi naší víry.

22. neděle v mezidobí - 28. 8. 2022

Nejeden pan farář se rozčílil, že v kostele jsou vpředu prázdná místa a vzadu se lidé tísní. Proč? Možná proto, že nás v kostele nikdo nepřivítá, neuvede na místo... Dnešní evangelium nedává odpověď, ale můžeme si položit otázku: Kdo nás do kostela zve? Kdo to je? Anebo otázku: Jakou roli hraje v našem jednání pravá, anebo falešná pokora?

21. neděle v mezidobí - 21. 8. 2022

Dnešní neděle nás nevybíravě staví před Ježíšovu otázku, zda nepatříme k těm, kteří berou víru, spásu, Boha jako samozřejmost. Víra je žitý vztah. Snadno se může stát, že "konzumní křesťanství" pro Boha nebude dostačujícím. Modleme se za naši víru...

3. neděle velikonoční - 1.5. 2022

Ve víře nejde tolik o intelektuální znalost, jako o odvahu opřít se vírou o dobrotu Boží. Kdo takto poznává Boha, dostává od něj nesmírně osobní otázku: Miluješ mne? Co jsi připraven nabídnout pro lásku k Bohu?