Dopis farníkům 10. března 2019

"Slitováváš se nade všemi, Bože,
a nemáš v nenávisti nic z toho, co jsi stvořil." (Srov. Mdr 11,23)

10. března 2019

vykročili jsme v tomto týdnu na cestu k Velikonocům. Chtěl bych v tomto psaní přiblížit, jaké duchovní aktivity nám mohou být pomocí na této cestě.

Kromě pravidelných bohoslužeb ve všední dny bude mše svatá také v pondělí 25. března v 18.00 v kapli na faře, abychom si mohli společně připomenout slavnost Zvěstování Páně.

K postnímu období patří také modlitba křížové cesty. Budeme se ji modlit před večerními bohoslužbami každý pátek a ještě ve středu 10. dubna a v úterý a ve středu Svatého týdne 16. a 17. dubna. Začátek je v 17.30 v kapli. Pokud by měl někdo zájem ujmout se vedení křížové cesty, budu rád, když se mi ozve.

Nedocenitelným darem pro naši vnitřní obnovu je slavení svátosti smíření. Je to chvíle, kdy vrcholí naše snaha o obrácení. V rámci přípravy na Velikonoce by její slavení mělo mít své místo u každého z nás. Příležitost k svátosti smíření máte před večerními bohoslužbami. Kromě toho budu s panem děkanem Františkem Hladkým zpovídat v neděli 7. dubna od 16.30 na faře.

Posezení na faře po nedělní mši svaté bude příští neděli 17. března a potom 5. května. Další setkání pak budou až na podzim.

Noc kostelů letos vychází na pátek 24. května. Z jednání s místním evangelickým farářem vyplynulo, že program začne u sv. Ondřeje, od 20.00 bude pokračovat v evangelickém kostele a zakončí se v kostele na Orebu. Pokud by se někdo chtěl zapojit do přípravy programu, ať mi dá do konce března vědět.

V loňském roce jsem pro farnost zakoupil dvě knihy, které chci nabídnout zájemcům k zapůjčení. Autoři jedné knihy jsou Ludvík Domečka a František Ladislav Sál, kteří v díle Královéhradecko popisují historii různých vesnic a míst okresu královéhradeckého včetně Třebechovic a jejich okolí. Kniha byla vydaná v r. 1928 v Hradci Králové a v loňském roce nakladatelství Garn vydalo tuto knihu formou fotokopie. Autorem druhé knihy je Antonín Flesar, bývalý zdejší kaplan, který v r. 1895 připravil Popis historicko-archeologicko-statistický okresu Opočenského. Knihu vydalo nakladatelství Garn v roce 2013. Pokud by se někdo chtěl do některé z výše uvedených knih podívat, může se se mnou domluvit na jejich zapůjčení.

V letošním roce se pomalu daří uskutečňovat menší práce. Do konce března by mělo dojít k opravě podlahy zvonového patra v kostele sv. Jakuba na Vysokém Újezdě. Náklady jsou předběžně stanovené na 25.000 Kč a obec Jílovice se na nich bude podílet částkou 10.000 Kč.

Pravděpodobně kolem velikonočních svátků by mohly být dokončené restaurátorské práce na víku od křtitelnice z kostela sv. Ondřeje. Dotace z Ministerstva kultury je přislíbena ve výši 65.000 Kč. Znamená to, že farnost bude muset doplatit ještě cca 11.000 Kč.

Požehnanou cestu k velikonočnímu vyznání víry přeje