Dopis farníkům 30. 5. 2021

"Blaze lidu, který si Hospodin vyvolil za svůj majetek." Žl 33(32),12b

30. května 2021

nahromadilo se několik věcí, které by se do ohlášek nevešly, proto píšu další dopis. Příští týden je slavnost Těla a krve Páně, kterou u nás slavíme jak ve čtvrtek 3. 6. na Orebu v 18.00 hodin, tak v neděli 6. 6. u sv. Ondřeje v 9.00 a letos výjimečně i v 17.00 hodin. Po mši v 9.00 počítáme s průvodem na farní zahradu.

Od neděle 13. června budou mše v 7.45 opět v kostele sv. Jakuba na Vysokém Újezdě, u sv. Ondřeje v 9.00 a ve filiálních kostelích v 10.30 dle rozpisu, který jsem vám už dával. Z toho důvodu už nebudou nedělní adorace od 13.30 hodin.

Od úterý 1. června budou mše pro rodiny s dětmi. Ta poslední v letošním školním roce v úterý 29. 6. začne v 17.00, protože na ni bude navazovat další program na faře či farní zahradě.

Zpěvy, které zazněly tuto neděli při mši v 9.00, tvoří součást absolventského koncertu duchovní hudby, který v kostele sv. Ondřeje bude mít student JAMU a zdejší varhaník Jiří Kudrna. Koncert bude v pátek 11. 6. v 19.00 hodin, přítomnost návštěvníků bude podléhat platným hygienickým opatřením. Podrobnější informace související s tímto koncertem najdete na farním webu. Z právě uvedených důvodů bude mše v pátek 11. 6. výjimečně v 7.15 hodin.

Hlavní úklid kostela bude v týdnu od pondělí 16. srpna 2021. Budu rád, když se podle svých možností zapojíte. Podobně jako v minulých letech ho má na starosti paní Šebrlová.

Výročí posvěcení kostela sv. Ondřeje bude v neděli 5. září 2021. K obvyklému programu farního dne letos přibude ještě jedna nabídka v podobě výstavy, kterou naše farnost připravuje ve spolupráci s Třebechovickým muzeem betlémů. V únorovém čísle třebechovického Haló vyšel článek, který připomíná, že začátkem září uplyne 250 let od posvěcení zdejšího farního kostela. Tato příležitost je důvodem chystané výstavy, na které bude možné vidět různé věci z farního depozitáře i exponáty, které vlastní TMB včetně graduálu.

V souvislosti s konáním bohoslužeb bez zapisování do tabulek bych chtěl připomenout, že i nadále zůstávají v platnosti vládní opatření, která předepisují používání respirátorů či chirurgických roušek, rozestupy a dezinfekci rukou. Dávám ke zvážení použití roušek i při průvodu po farní zahradě o slavnosti Těla a krve Páně.

Od neděle 6. června bychom obnovili přinášení darů. Cesta k oltáři je totiž jednou z těch nejdůležitějších v našem životě. Všechno, co děláme a co snášíme, se poskládá v tu správnou mozaiku, když to můžeme přinést Bohu jako svůj dar. Budeme tedy přinášet chléb, konvičky s vodou a vínem, srdíčka a košíček se sbírkou: pokud je to pro vás možné, vložte do košíčku svůj dar při příchodu do kostela před začátkem bohoslužby: košíček bude na pokladničce pod kůrem a na stole mezi lavicemi. Sbírka tedy nebude probíhat tak, že by někdo s košíčkem obcházel lavice.

Víte, že k slavení mše svaté patří naslouchání Božímu slovu a že jsou potřeba ti, kdo by ho předčítali. Obracím se tedy na každého z vás, kdo byste měli zájem tuto službu vykonávat zejména při sobotních a nedělních bohoslužbách v kostele sv. Ondřeje. Prosím, ozvěte se mi do příští neděle.

Dříve, než nastoupím do Chrudimi, bych se s vámi rád rozloučil. Na nové působiště se budu stěhovat v posledním červencovém týdnu a první bohoslužbu tam budu slavit v neděli 1. srpna. Období prázdnin a doznívání pandemie neumožňují, abychom se potkali společně najednou. Pokud okolnosti budou příznivé, mohli bychom v neděli 18. července po mši v 9.00 pokračovat "posezením na faře". V ohláškách, které budou této neděli předcházet, upřesním, jak bychom toto posezení pojali. I kdyby se "omezilo" na podání ruky a pár slov, splnilo by svůj účel, zejména po dlouhém období, kdy se od podávání rukou upouštělo. Nedělní bohoslužby budu mít i 25. 7. V závislosti na stěhování předpokládám, že mše budu u sv. Ondřeje sloužit i ve všední dny posledního červencového týdne, možná v jiném čase.

P. Marek Poláčik bude u sv. Ondřeje sloužit poprvé mši sv. v sobotu 31. 7. v 18.00 hodin. Při jednání pastorační rady jsme se domlouvali, že jeho přivítání by bylo vhodné při bohoslužbě v neděli 1. srpna v 9.00 u sv. Ondřeje. Je mi jasné, že každý budete tuto chvíli prožívat jinak. Moc bych si přál, aby se vám ho ve farnosti podařilo přivítat tak, jak si přejete, aby zase mě přivítali jinde.

Ve vzájemné modlitbě