Dopis farníkům 9. 5. 2021

Sem vložte podnadpis

"Ovocem Ducha je láska, radost, pokoj, shovívavost,
vlídnost, dobrota, věrnost, tichost a zdrženlivost." Gal 5,22n

9. května 2021

někteří si možná vzpomenete, že v únoru zemřel P. Miloslav Šiffel, který byl ve farnosti Hradec Králové - Pouchov. Příchod nového kněze do pouchovské farnosti se dotýká i naší farnosti, protože od 1. srpna 2021 mám nastoupit do Chrudimi místo P. Jiřího Heblta. V Třebechovicích mě vystřídá P. Marek Poláčik, který přijde z farnosti Dvůr Králové nad Labem. Z těchto důvodů tedy ukončím svou službu v Třebechovicích o rok dřív, než jak pan biskup psal v dekretu, kterým mě ustanovil do zdejší farnosti v r. 2015.

Dalším letošním překvapením je kladné vyřízení žádosti o dotaci na opravu části krovu kostela sv. Ondřeje. O peníze na tento účel jsem totiž žádal už několikrát. Královéhradecký kraj přislíbil částku 141.000 Kč a Ministerstvo kultury 181.000 Kč. Tyto dvě dotace tvoří zhruba polovinu předpokládaných nákladů. Pokud vše dobře půjde, mohla by letošní etapa opravy krovu být hotová v průběhu června.

Třetí věc, s kterou jsem letos nepočítal, jsou práce na varhanách v kostele sv. Ondřeje. Tyto varhany z r. 1943 byly v roce 2005 přestavěny na elektropneumatickou trakturu a nedávno byl rekonstruován III. manuál, umístěný na horním kůru. Tak jako každý složitý mechanismus musí se i varhany pravidelně udržovat. Letos je potřeba provést údržbu pedálového stroje, který je vystaven velkým klimatickým změnám, protože je umístěn přímo za západním oknem. Je zapotřebí sejmout pedálové píšťaly, opravit vadné okožení ovládacích míšků, dřevěné části nakonzervovat a vše opět zkompletovat. Tuto opravu bude dělat Jan Fajfr, začátek prací je předběžně domluven na pondělí 12. 7. 2021 a do konce července budou hotové. Náklady by neměly přesáhnout 20.000 Kč.

Kromě výše uvedeného nás čeká "zabydlení" kostela sv. Jakuba na Vysokém Újezdě. Po loňských opravách se část věcí do kostela vrátila, nicméně zbývá dokončit přesun zbývajících věcí, které zůstaly ještě na faře.

Slavnost Těla a krve Páně letos vychází na čtvrtek 3. června. Pokud to epidemiologická opatření umožní, bude 3. 6. v 18.00 mše v kostele Božího Těla na Orebu a v neděli 6. 6. v 9.00 u sv. Ondřeje s průvodem na farní zahradu. S odpolední bohoslužbou na Vysokém Újezdě se letos nepočítá. Druhá nedělní bohoslužba by byla výjimečně v 17.00 hod. v kostele sv. Ondřeje.

Sbírka o letošní pouti v neděli 6. 6. bude proto určena na výše popsané opravy, které nás v letošním roce čekají.

Rád bych se zmínil ještě o jedné skutečnosti, kterou se farnost už delší dobu zabývá. Při majetkovém narovnání vztahů mezi církví
a státem byla farnosti vrácena většina pozemků, které dříve vlastnila. Některé jsou i v lokalitě T 13, která je, zjednodušeně řečeno, při příjezdu od Librantic vpravo od Tyršovy ulice. Protože v územním plánu je tato lokalita určena k zástavbě, snaží se farnost ve spolupráci zejména s biskupstvím podnikat kroky, které by v této lokalitě umožnily zahájit výstavbu. Cesta, kterou je třeba ujít, je ještě dlouhá, čeká nás teprve zahájení projektových prací na přípravě dokumentace pro vydání územního rozhodnutí. Vím, že není možné v jednom odstavci tuto záležitost dostatečně vysvětlit. Chtěl jsem vás s ní ale aspoň stručně seznámit.

V letošních dopisech jsem ještě neoznamoval konání bohoslužeb ve filiálních kostelích. Vypadá to, že od června budeme moci slavit mše v 10.30 dle uvedeného rozpisu:

2021 Jeníkovice v 10.30 Krňovive v 10.30 Ledce v 10.30
Červen 27. 6. - pouť 13. 6. 20. 6.
Červenec --- 11. 7. 25. 7. - pouť
Srpen --- 15. 8. - pouť 29. 8.
Září --- 19. 9. - posvícení 26. 9. - posvícení
Říjen 10. 10. - posvícení 17. 10. 31. 10.
Listopad 7. 11. 14. 11. 28. 11.
Prosinec 12. 12. 5. 12 19. 12.

K obnovení bohoslužeb v kostele sv. Jakuba by mohlo dojít v červnu. Přesný termín oznámím později. Posvícení v kostele na Orebu je plánované na neděli 12. září v 16.00 hodin.

Jsou před námi slavnosti Nanebevstoupení Páně, Seslání Ducha svatého, Těla a krve Páně. Využijme čas, který máme, abychom se na ně připravili modlitbou i svátostí smíření.