Kostel sv. Jakuba a dokument o varhanách

Letošním opravám kostela sv. Jakuba na Vysokém Újezdě předcházela jednání s památkáři, protože jde pravděpodobně o nejstarší dochovanou stavbu od Hradce Králové směrem na Orlické hory. Do přípravné fáze spadá také práce projektantů, setkání s řemeslníky i vyjádření příslušného stavebního úřadu. Nedílnou součástí je i shánění finančních prostředků. V letošním roce farnost obdržela dotaci na výmalbu interiéru ve výši 190.000 Kč z Královéhradeckého kraje, 154.000 Kč na opravu krovu sakristie z Ministerstva kultury a ze Státního zemědělského intervenčního fondu má přislíbenou dotaci ve výši 240.000 Kč na rekonstrukci elektroinstalace - ta může být proplacena až po vyúčtování a fyzické kontrole v kostele samotném.

Celkové náklady dosáhly částky 1.200.000 Kč, dary od farníků, obcí spadajících pod kostel sv. Jakuba a dalších dárců k 15. 11. 2020 činí 150.000 Kč. Chci zejména v letošním roce poděkovat za každý dar, protože rozpočet mnoha domácností je narušený situací, kterou prožíváme.

Farnosti v tuto chvíli zbývá uhradit částku 466.000 Kč. Pokud by někdo chtěl na tento účel přispět, předem děkujeme. Číslo farního účtu je 1082540389/0800, variabilní symbol pro kostel na Vysokém Újezdě je 700. Na požádání je možné vystavit potvrzení o daru.

Původně jsme počítali s tím, že práce začnou v květnu a skončí o letních prázdninách. Ve skutečnosti začaly v srpnu a skončily v říjnu. Jsem rád, že letošní opravy jsou zdárně u konce.

Plánovali jsme děkovnou bohoslužbu a navazující kulturní program, ale vzhledem k současným opatřením nemůže být ani kostel na Vysokém Újezdě místem, kde by se tyto aktivity konaly. Protože na kulturním programu farnost spolupracovala s místní skupinou České křesťanské akademie, rozhodli jsme se pro přípravu video dokumentu. Toto řešení má výhodu v tom, že se během jedné hodiny můžete podívat na všechny varhany v naší farnosti, aniž byste museli stoupat někdy po dlouhém, jindy po strmém schodišti.

Je naším přáním, aby tento pořad přinesl do vašich domovů potěšení a povzbuzení.