Novéna k Panně Marii rozvazující uzly

V posledních letech jsme svátek sv. Ondřeje spojovali se začátkem mariánské novény, která byla přípravou na slavnost 8. prosince. Jednalo se o úctu k Panně Marii rozvazující uzly. Od nejstarších dob křesťanství je Panna Maria viděna v protikladu k Evě. Uzel, který panna Eva svou neposlušností uvázala, Panna Maria svou poslušností rozuzlila. O úctě k Panně Marii rozvazující uzly se několikrát zmiňoval papež František a díky němu je rozšířená i v Argentině.

Struktura novény je jednoduchá. Po znamení kříže následuje prosba o odpuštění a obrácení, myšlenka na příslušný den, růženec (celý nebo desátek) a modlitba papeže Františka k Panně Marii rozvazující uzly. I když se letos společně tuto novénu modlit nebudeme, možná by si ji někdo z vás rád vykonal doma. Zašmodrchané věci nescházejí v našem životě, ani v životě našich blízkých. A v souvislosti s pandemií jich možná přibývá.

Stručné vysvětlení, co je to novéna a ukázky z novény k Panně Marii rozvazující uzly, je možné najít na tomto odkazu.

Text novény vydalo Karmelitánské nakladatelství, několik výtisků je na požádání k dispozici v sakristii kostela sv. Ondřeje kdykoli v průběhu roku.