Absolventský koncert J. Kudrny

(bakalářské studium)

Jiří Kudrna - duchovní hudba

(varhany, improvizace, dirigování)

pedagogické vedení: odb. as. MgA. Pavel Černý (varhany, improvizace), doc. Emil Skoták (dirigování)

Účinkují:

• Svatoondřejská schola z Třebechovic pod Orebem a hosté sbormistr: Jiří Kudrna
  • varhanní spolupráce: Kateřina Filková
  • Spoluúčinkuje: Žesťový kvartet ZUŠ Týniště nad Orlicí (Tomáš Vašata, Václav Hloušek, Kamil Krištof, Jan Pírko)

Koncert se konal z důvodu mimořádných opatření proti koronaviru bez veřejnosti, v režimu platném pro vysoké školy.

Pátek 11. června 2021 v 19.00 hod., kostel sv. Ondřeje, Třebechovice pod Orebem

Program:

Max Reger (1873-1916): 12 kusů pro varhany, op. 59,č. 12 Te Deum

Jan Evangelista Zelinka (1856-1935): Impromptu pro varhany

Marco Enrico Bossi (1861-1925): 5 kusů pro varhany, op. 104, č. 3 Offertoire

Marcel Dupré (1886-1971): Élévation, op. 2

Jiří Kudrna (* 1991): Varhanní improvizace na píseň "Ať srdci Ježíšovu zní píseň jásavá"

Charles-Marie Widor (1844-1937): Symfonie č. 5 f moll, op. 42 č. 1, V. Toccata

přestávka

Jan Evangelista Zelinka: Missa festiva "in honorem beatissimae Reginae coelorum", op. 16

V dramaturgii interpretační části absolventského koncertu se odráží zkušenost regenschoriho v roce plném protiepidemických opatření. Pro chrámové varhaníky to byla příležitost hledat širší možnosti hudebního doprovodu liturgie, zbavené zpěvu lidu. Program koncertu je vystavěn jako jedna z možných odpovědí na tuto výzvu - tedy, jak hudebně vyplnit vhodným způsobem místa mešního propria, kde se běžně v římskokatolické liturgii zpívá mešní píseň:

Te Deum Maxe Regera, coby slavnostní Introit. Impromptu J. E. Zelinky, citující melodii velikonočního aleluja - zpěvu před evangeliem. Offertoire M. E. Bossiho jako doprovod k přípravě obětních darů. Duprého Élávation - což je skladba původně zamýšlená jako tichá meditace po konsekraci během eucharistické modlitby. Improvizace na eucharistickou duchovní píseň na místě zpěvu k přijímání, jako ukázka žádoucího varhanního řemesla chrámových varhaníků (text písně mimo jiné přímo koresponduje s dnešní slavností Nejsvětějšího Srdce Ježíšova). A na závěr známá Widorova Toccata, coby slavnostní postludium uzavírající celou liturgii.

Příprava dirigentské části letos probíhala z převážné části on-line. Všem zpěvákům patří velký dík, že se ochotně podíleli ve svém volném čase na nepříliš komfortním nácviku díla. Dnešní takřka novodobá koncertní premiéra "Slavnostní mše k poctě královny nebe" českého cecilianisty Jana Evangelisty Zelinky je tak vlastně pro naši třebechovickou svatoondřejskou scholu "covidovým dítětem".

Jiří Kudrna