Pastorační a ekonomická rada

Společné jednání pastorační a ekonomické rady farnosti

Datum a místo: 5. 10. 2022, fara

Přítomni: P. Zd. Novák

I. Dernerová (ERF), V. Horáková (ERF), M. Koubová (PRF), J. Kudrna (PRF),
J. Michálek (PRF+ERF), J. Nejman (PRF), P. Polehla (PRF), P. Řehák (PRF), L. Šebrlová (PRF)

Online přítomen: L. Otčenášek (PRF)

Omluvena: M. Reschelová (PRF)

1. Setkání bylo zahájeno v 19.30 h. společnou modlitbou a vzýváním Ducha sv.

2. O. Novák poděkoval za přijetí ve farnosti a organizaci farního dne. Doba nástupu nového duchovního správce ukazuje prospěšnost farních rad, které jsou zárukou kontinuity života farnosti.

3. O. Novák oznámil, že využívá práva jmenovat podle svého uvážení kdykoliv během volebního období další členy pastorační rady farnosti, a k již zvoleným a jmenovaným členům připojuje od 1.10. 2022 následující dva členy pastorační rady:

• Jiří Kudrna (koordinace služby varhaníků, scholy a hudebníků)
  • Marie Reschelová (koordinace katecheze a výuky náboženství ve farnosti)

4. Pastorační rada projednala konání bohoslužeb o významných svátcích a slavnostech a po diskusi byl odsouhlasen následující pořad:

1. 11. úterý Všech svatých Mše v 18.00 u sv. Ondřeje
2. 11. středa Dušičky Mše v 8.00 ráno ve farním kostele, odpoledne v 16.00 na Orebu s průvodem
20. 11. neděle Krista Krále 9.30 u sv. Ondřeje * po mši adorace do 15.00
29. 11. úterý Vigilie Slavnosti sv. Ondřeje Mše v 18.00 u sv. Ondřeje
Advent, ranní roráty úterý 6.+13.+20. prosince 6.30 rorátní mše sv., dle možnosti zapojení dětí *po mši sv. snídaně v květince
Advent, ranní roráty sobota 3.+10.+17. prosince 6.30 rorátní mše sv. *s rorátními zpěvy
8. 12. čtvrtek Sl. Neposkvr. početí Panny Marie 18.00 u sv. Ondřeje
24. 12. sobota Štědrý den u sv. Ondřeje, 16.00 - Mše pro rodiny s dětmi a seniory, 24.00 - Půlnoční mše sv.
25. 12. neděle Slavnost Narození Páně 9.30 u sv. Ondřeje
26. 12. pondělí Sv. Štěpána 9.30 u sv. Ondřeje
30. 12. pátek Sv. Rodiny 18.00 u sv. Ondřeje *obnova manželských slibů
31. 12. sobota Sv. Silvestra 16.00 u sv. Ondřeje *děkovná pobožn. po mši sv.
1. 1. neděle Slavnost Matky Boží P.M. 9.30 u sv. Ondřeje * varhanní doprovod se zpěvem
6. 1. pátek Zjevení Páně 18.00 u sv. Ondřeje *Žehnání vody, křídy, a kadidla
8. 1. neděle Sv. Křtu Páně 9.30 u sv. Ondřeje *mše s rytmickým doprovodem * Tříkrálový koncert?

5. Konání bohoslužeb v kapli na faře bude letos vzhledem k výši ceny zemního plynu omezené. Po diskusi na toto téma bylo dohodnuto, že kaple se bude pouze temperovat (cca 12 °C), jakmile klesne teplota v kostele pod 12 °C , bude zahájen provoz zimní kaple.

6. Dalším bodem jednání bylo seznámení členů farních rad s ekonomickou situací farnosti. V současnosti není zcela příznivá (zůstatek pokladny + běžného účtu cca 45 tis Kč), po zvýšení záloh na energie pokryje měsíční výnos sbírek v kostele pouze zálohy na energie. Všechny další výdaje budou muset být hrazeny z nájmů, ty nejsou příliš vysoké (cca 300 tis Kč za rok). Členové rad doporučili faráři, aby povzbudil farníky k vyšším příspěvkům do kostelních sbírek a možnému poskytnutí daru církvi, oproti vystavenému potvrzení pro daňové účely. V případě potřeby někteří členové rady nabídli možnost bezúročných půjček farnosti (otázkou zůstává reálná možnost jejich splácení).

7. Farní účetní podala informaci, že výnos sbírky na pokrytí nedoplatku za energie činí k dnešnímu dni 10.500,- Kč, zbývá ještě uhradit 13.500,- Kč. Sbírka na tento účel proto potrvá do konce měsíce října.

8. Duchovní správce informoval radu o probíhajících nutných opravách bytu kněze na faře, týkajících se rekonstrukce koupelny, WC a kuchyně (nevyhovující stav sociálního zařízení, problémy s vlhkostí, plísní a nedostatečnou izolací). Náklady v součtu cca 110.000,- byly hrazeny z daru ve výši 80.000,- , poskytnuté bezúročné půjčky ve výši 20.000,- , 10.000,- bylo zaplaceno z farního rozpočtu.

9. Farář informoval radu o probíhajících či plánovaných úpravách topných rozvodů v přízemí fary, radiátor v místnosti pro výuku náboženství + zkušebnu sboru bude napojen na větev spodního bytu fary.

10. Členové rady obdrželi materiál Rozpočet nákladů na obnovu střechy části Orlovny (etapa 2021/2022), který vytvořil Vladimír Derner. Obsahuje již profinancované částky i další předpokládané náklady, dále přehled příjmů z darů a dotací od KHK a diecézního Fondu solidarity. Do konce roku 2022 zbývá uhradit částku cca 62.000,- Kč nad rámec poskytnutých dotací a darů. Proběhla diskuse nad možnostmi dofinancování tohoto schodku. Farní a pastorační rada farnosti se usnesla, že dofinancování proběhne pouze z mimořádných sbírek ve farnosti a z darů či půjček farníků, tak aby nebyl zatížen běžný rozpočet farnosti. Z tohoto důvodu bude ve farnosti vyhlášena od měsíce listopadu mimořádná sbírka na tento účel. Příspěvky bude možné předat obvyklým způsobem (v obálce do kostelní pokladničky, osobně v sakristii kostela).

Z následné diskuse vyplynulo, že probíhající akce nenašla podporu celého farního společenství, je proto nutné lépe informovat farníky o skutečné povaze oprav Orlovny, které v současné době nespočívají v komplexní rekonstrukci celého objektu, ale v provedení nejnutnějších prací, aby se zabránilo další devastaci objektu. Jak již bylo řečeno, tento způsob "zakonzervování" je finančně méně nákladný, než případná demolice celého objektu včetně likvidace suti.

11. Jednání farních grémií bylo ukončeno ve 21.30 h.

Termín příštího setkání: r. 2023, před začátkem postní doby.

Zápis provedl: Jiří Kudrna
Zápis schválil: o. Zd. Novák