Dopis farníkům 30. října 2020

"Hospodin je můj pastýř, nic nepostrádám.
I kdybych šel temnotou rokle, nezaleknu se zla, vždyť ty jsi se mnou."
Z žalmu 23 (22)

11. října 2020

neděle, kterou dnes prožíváme, je pravděpodobně na delší dobu posledním dnem, kdy se můžeme k bohoslužbám sejít ve větším počtu. Od pondělí 12. října se na základě rozhodnutí vlády ČR může účastnit bohoslužeb pouze deset lidí. Po konzultaci s pastorační radou by v naší farnosti organizování bohoslužeb bylo následující.

Ve všední dny budou v kostele sv. Ondřeje mše každý den: v pondělí a ve středu v 7.15, v úterý, ve čtvrtek, v pátek a v sobotu v 18.00 hodin. V neděli budou u sv. Ondřeje mše sv. v 7.45 a v 9.00. V neděli 18. 10. bude mše také v 10.30 v Krňovicích.

Není úplně jednoduché vymyslet klíč, podle kterého by šlo docílit toho, aby se v sobotu a v neděli účastnilo bohoslužeb právě deset lidí. Zkusili bychom to takto: Na stole mezi lavicemi je několik papírů. K bohoslužbám v sobotu a v neděli 17. a 18. října je připraveno deset kolonek, kam se dnes po mši můžete napsat. Na další sobotu a neděli bude podobný rozpis na nástěnce v předsíni kostela. Víte, že předsíň je otevřená každý den, můžete se tedy příležitostně zastavit a zapsat se.

Toto "zapisování se" se týká pouze bohoslužeb o sobotách a nedělích. V ostatních dnech je účast na bohoslužbách malá, takže stanovený počet někdy ani nenaplníme.

Na stole mezi lavicemi je ještě jeden list papíru. Budu rád, když na něj napíšou své jméno ti z vás, kteří mají zájem o účast na bohoslužbách i v tomto období. Z takto připraveného seznamu farníků by se případně doplňoval stanovený počet účastníků mší sv. v sobotu a v neděli. Pokud někdo nebyl tuto neděli na mši v kostele sv. Ondřeje, může mi dát vědět a do tohoto seznamu ho připíšu.

Pokud bych se sám ocitl ve stavu nemocných, předpokládám, že se podaří zajistit, aby v sobotu a v neděli v čase plánovaných bohoslužeb byl kostel otevřený a aby mohla být společná modlitba pod vedením jednoho z akolytů.

Během měsíce října se ve všední dny půl hodiny před mší modlíme růženec. Ve čtvrtek bývá od 20.00 v kapli na faře tichá adorace Nejsvětější svátosti.

Rád bych ve svém dopise věnoval pozornost také svátosti smíření. Většina věřících přistupuje k této svátosti v souvislosti s Velikonocemi či Vánocemi, případně s modlitbou za zemřelé na začátku listopadu. Nevíme, jaká vládní opatření nás před Vánocemi budou čekat. Ta předvelikonoční prakticky znemožnila či aspoň značně znesnadnila slavení této svátosti. Chtěl bych vás proto vyzvat, abyste si na svátost smíření udělali čas a odhodlali se k ní. Je totiž pro našeho Pána příležitostí, aby nám pomohl dát do pořádku náš život. Když je totiž Pán Bůh na prvním místě, pak je všechno na správném místě. Ale my leckdy nepozorovaně odsouváme Pána na vedlejší kolej.

K svátosti smíření je obvykle možné přistoupit před bohoslužbami kromě neděle, ale rád se jednotlivě domluvím na termínu, který by konkrétnímu kajícníkovi více vyhovoval. Místem slavení svátosti smíření může být např. sakristie kostela sv. Ondřeje, která vzhledem k současné situaci je vhodnější než zpovědnice.

Nevím, kolik nedělí budou platit početní omezení a jak dlouho budete prožívat den Páně včetně bohoslužby ve svých domovech. Chtěl bych jen připomenout, že na farním webu je záložka "nedělení liturgie", kde můžete najít ke každé neděli příslušné modlitby a čtení i s krátkým úvodem. V horní části této záložky najdete odkaz na stránky www.kulturaslova.cz . Velmi rád bych ji doporučil vaší pozornosti. Obsahuje totiž nahrávky nedělních biblických čtení, jak je připravila Martina Pavlíková se svými spolupracovníky. A touto cestou je také možné se dostat ke komentářům, které k jednotlivým čtením připravilo České katolické biblické dílo (viz "komentář BD").

Ke společenství modlitby s celou církví může napomoci také modlitba ranních chval a nešpor, které do svého programu zařazuje i Radio Proglas.

Doufám, že jste nezapomněli na úkol, který jsem vám dal v posledním dopise a že pohled s křtitelnicí z kostela sv. Ondřeje je doplněn o datum a místo vašeho křtu. Dnes vám nabízím pohled farního kostela, který si zdarma můžete vzít i ve větším počtu.

Opravy kostela sv. Jakuba pokračují, zdá se, že do konce října budou letošní práce hotové. Děkuji všem za každou formu pomoci.

Ve společenství modlitby