Dopis farníkům 17. 1. 2021

"Blahoslavení tvůrci pokoje, neboť oni budou nazváni Božími syny." Mt 5,9

17. ledna 2021

stojíme na prahu Týdne modliteb za jednotu křesťanů, jehož motto vychází z Janova evangelia: Zůstaňte v mé lásce a ponesete hojné ovoce. K Ježíšově modlitbě za jednotu všech, kdo v něho uvěří, se letos přidáme při našich bohoslužbách; pamatujte na tento úmysl také při soukromé modlitbě, protože ekumenická bohoslužba letos nemůže být.

Minulý dopis jsem věnoval Roku sv. Josefa. Od té doby se farní web rozšířil o záložku odkazující na tento rok a také prosklená nástěnka v předsíni kostela nám ho připomíná. V kostele je k mání kartička s modlitbami k sv. Josefovi, můžete si ji vzít domů. Rok sv. Josefa si společně budeme připomínat příležitostným zpěvem písní z Kancionálu č. 822 a 823, které se obracejí právě k tomuto světci.

Úcta k sv. Josefovi nám může pomoci, abychom se duchovně připravili na jedno výročí. 1. září 2021 totiž uplyne 250 let od posvěcení kostela sv. Ondřeje. Budeme ho slavit první neděli v září. Snad se podaří ve spolupráci s TMB uspořádat na podzim výstavu, která by toto výročí připomněla. V únorovém čísle Třebechovického Haló vyjde také článek, který se tomuto výročí bude věnovat.

Před rokem jsme poprvé slavili neděli Božího slova. Jde o rozhodnutí papeže Františka, kterým chtěl povzbudit k poznání Pánova slova v celé jeho kráse, v celé jeho duchovní síle, povzbudit k duchovní četbě Bible a důvěrné znalosti Božího slova. Připadá na 3. neděli v mezidobí, která letos vychází na 24. ledna. Na tento den ČBK přesunula také Den Bible, který mimo jiné chce připomenout činnost Českého katolického biblického díla (ČKBD) i potřebnost jeho finanční podpory.

Víte, že každoročně je několik účelových sbírek, jejichž výtěžek není určen na potřeby farnosti. Spolu s ostatními křesťany v diecézi či na celém světě se modlíme na konkrétní úmysl, který podpoříme také finančním darem. Na konci února bývá sbírka Svatopetrský haléř, která umožňuje papeži, aby např. z důvodu přírodních pohrom mohl v různých částech světa pomoci potřebným. Další celosvětová sbírka je předposlední neděli v říjnu a je určena na podporu Papežských misijních děl. Se svátkem sv. Ludmily je v naší diecézi spojena sbírka na církevní školy, která bývá v polovině září. Za kněžská povolání se modlíme zvláště 4. neděli velikonoční, která se dle evangelia nazývá nedělí dobrého Pastýře; sbírka je určena na kněžský seminář a formaci bohoslovců. Další sbírky podporují činnost Charity, pastoraci v diecézi a pomáhají hradit náklady spojené s pojištěním kostelů a dalších církevních budov. Až budou známé termíny účelových sbírek, budou zveřejněny také na webu farnosti. Svou modlitbou i finančním darem máme možnost se zapojit do rozmanité činnosti církve.

Kromě výše uvedených účelových sbírek, které se konají v každé farnosti, jsme vybízeni k podpoře Českého katolického biblického díla (24. 1.) a k pomoci křesťanům na Blízkém Východě - ta souvisí s dnem modliteb za pronásledované křesťany (9. 5. - šestá neděle velikonoční). Bezpochyby se jedná o úmysly, které si zaslouží podporu. Na druhou stranu ale není možné rozšiřovat účelové sbírky nad únosnou míru. Sbírka v neděli 24. 1. tedy zůstane na potřeby farnosti. Svůj dar na činnost ČKBD můžete např. přinést v obálce s nápisem "na biblické dílo" a dát do košíčku se sbírkou, nebo je možné ho poukázat na účet farnosti se zprávou "na biblické dílo". Podobně bychom postupovali i u sbírky na pomoc pronásledovaným křesťanům.

V den liturgické památky Panny Marie Lurdské 11. února se modlíme za nemocné a v naší farnosti bývá společné slavení svátosti nemocných. Myslím, že zvláště v letošním roce řada z nás velmi potřebuje posilu a útěchu, které Pán v této svátosti nabízí. Kdo byste měli zájem o svátost nemocných, dejte mi vědět do konce ledna. Předpokládám, že by společné slavení této svátosti bylo ve čtvrtek 11. 2. dopoledne v kostele sv. Ondřeje. Kdyby to nebylo možné či vhodné, dohodli bychom se např. na individuálním slavení.

Popeleční středa letos připadá na 17. února. Počítám s tím, že mše s udělováním popela bude v 18.00; v závislosti na platných vládních opatřeních není vyloučené, že by se v tento den konalo víc bohoslužeb.

Nejen na svátost nemocných ale i na postní dobu je dobré se připravit slavením svátosti smíření. Příležitost máte před večerními bohoslužbami a během adorace v neděli od 13.30 hod., případně dle osobní domluvy.

Ve společenství modlitby