Dopis farníkům 18. 7. 2021

"Hospodin je můj pastýř, nic nepostrádám." Žl 23(22),1

18. července 2021

na přelomu července a srpna to bude šest let, co jste mě přijali do svého společenství. Děkuji Pánu Bohu za všechno, co jsme mohli společně prožít a co se s jeho i vaší pomocí podařilo.

Chci se s vámi podělit o radost z toho, že práce, s kterými jsme na našich kostelích letos počítali, bylo možné uspořádat tak, aby se stihly do konce července. Začal bych kostelem sv. Ondřeje. Koncem února došlo k pracím ve zvonovém patře. Spočívaly ve výměně záklopu podlahy věže a rozšíření tesařské konstrukce pro bezpečné zvonění. Za tyto práce farnost zaplatila 60.000 Kč.

Od začátku června do 9. 7. probíhala oprava krovu presbytáře sv. Ondřeje. Vnější pozednice je téměř v plném rozsahu nová, protože původní byla ztrouchnivělá. Na dvou nárožích dlouhodobě zatékalo, proto bylo potřeba nahradit dvě celé krokve. Nová jsou i nadřímsová prkna, při jejich výměně došlo místy k poškození římsy, v průběhu příštího týdne dojde k její opravě. Na střeše presbytáře přibylo devět řad hřebenáčů, které lépe ochrání tato nároží před nepříznivými vlivy. Za zmínku také stojí, že opravovanou část po sobě řemeslníci zanechali čistou.

V této souvislosti velice děkuji těm farníkům, kteří se zapojili do úklidu půdy kostela. Za využití postaveného vrátku osvobodili klenbu např. o 470 kg starého plechu, který tam zůstal po obnově sanktusníkové věžičky a žlabů; nabrali do kbelíků a odnosili ke shozu na lešení dva kontejnery suti a starých tašek, nasbírali tři pytle plastů, dva kbelíky skleněných lahví. I když stavebního nepořádku je na klenbě stále víc než dost, alespoň kousek už vypadá k světu. Záležitost není zdaleka pouze estetická, protože zhlaví trámů zasypaná sutí snadněji a rychleji degradují.

Nutná oprava krovu mohla začít na základě dotace 141.000 Kč z Královéhradeckého kraje a 181.000 Kč od Ministerstva kultury. Na opravu krovu farnost dostala příspěvek z Fondu solidarity 50.000 Kč a interní půjčku 312.000 Kč. Celkové náklady opravy krovu činí 800.000 Kč. Město Třebechovice pod Orebem podpořilo letošní práce na kostele sv. Ondřeje částkou 40.000 Kč.

V pondělí 12. 7. začala oprava pedálového stroje varhan v kostele sv. Ondřeje. Kvůli opravě míšků bylo potřeba všechny pedálové píšťaly odnosit na kůr či jižní schodiště. Ve stejný den byly na severní straně kostela připraveny výkopy pro povrchový odvod dešťové vody. V nastávajícím týdnu proběhne oprava dvou zbývajících zámků u hlavního vchodu a u sakristie.

Začátkem července byl opraven zámek u hlavních dveří v kostele na Orebu. Vyčištění zámku, odstranění závad, doplnění chybějících částí a další nutné práce stály 5.000 Kč.

U starobylosti kostela v Ledcích se nemusím dlouho zastavovat. Krov kostela sv. Marie Magdalény je starý 400 let a některá místa jsou napadená tesaříkem a dřevomorkou. Protože nebylo možné přistoupit k celkové obnově krovu, jsem rád, že se podařilo zajistit represivní vysokotlaký postřik napadených míst. Práce byla provedena ve středu 14. 7. Náklady činí 30.000 Kč. Obec umožnila přístup k elektrické energii a probíhá jednání i o finanční podpoře.

Kostel sv. Jakuba se po opravách stále více zabydluje a dochází k úpravám i vně kostela: jde o terénní práce související s částí mezi sakristií a věží, kde jsou kněžské hroby, i o přípravu výkopů pro povrchový odvod dešťové vody. Velice děkuji všem, kdo na tom mají podíl.

Pořad bohoslužeb bude v nastávajícím týdnu obvyklý, ale v posledním červencovém týdnu budou mše pouze v pondělí 26. 7., ve středu 28. 7. a ve čtvrtek 29. 7. v 7.15 hod. a v sobotu v 18.00 hodin, kterou bude sloužit nový pan farář P. Marek Poláčik.

Víte, že letos na začátku září uplyne 250 let od posvěcení kostela sv. Ondřeje. Tato událost se stala podnětem pro přípravu výstavy v prostorách TMB. Mezi farností a TMB už byla podepsána smlouva o výpůjčce, kterou jsem předal k podpisu na biskupství. Z farního inventáře se na výstavu dostanou některé staré knihy, bohoslužebné nádoby, oblečení pro kněze a ministranty, několik obrazů. Ze své sbírky muzeum vystaví např. graduál. Výstava začne právě v neděli 5. září a potrvá do 10. října. Znamená to tedy, že v rámci farního dne bude možné navštívit výstavu spojenou s výročím posvěcení farního kostela sv. Ondřeje.

Z organizačních důvodů bylo potřeba s TMB domluvit čas komentovaných prohlídek, které mu farnost od začátku nabízela. Dohodli jsme se, že v neděli 5. 9. prohlídky budou v 10.30 a v 13.00 hodin. Doufám, že zapadnou do celkového programu farního dne.

Ať Pán svým požehnáním nešetří!