Dopis farníkům 20. prosince 2020

"Zvedám své oči k horám. Odkud mi přijde pomoc?
Pomoc mi přijde od Hospodina, který učinil nebe i zemi." Žl 121(120),1-2

20. prosince 2020

v první polovině prosince vláda změnila klíč k počítání účastníků bohoslužeb. Nejsou to už přesně stanovené počty, které byly stejné pro malé kaple i velké kostely. V systému PES se uvádí procento míst k sezení: v 5. stupni je to 10 %, ve 4. stupni 20 % a ve 3. stupni 30 %. Hlavní důvod, kvůli kterému všechny bohoslužby konáme v kostele sv. Ondřeje, je jeho velikost - míst k sezení je cca 200.

Stalo se pro vás už samozřejmostí, že se na sobotní a nedělní bohoslužby zapisujete do tabulek na farním webu a že někteří z vás se zapisováním pomáhají druhým. Velice vám za to děkuji. Mše v 17.00 a v 18.00 v sobotu a v 7. 45 a 9.00 v neděli můžeme v tuto chvíli považovat za pravidelné.

Protože období vánočních svátků přináší určité změny v pořadu bohoslužeb, součástí dopisu je i přehled vánočních mší. Tabulky k zapisování účasti budou pro mše od 24. do 27. 12. a od 31. 12. do 3. 1. Slavnost Zjevení Páně bude v neděli 3. ledna 2021.

Možnost připravit cestu Pánu slavením svátosti smíření budete mít dnes 20. 12. od 13.30 v kostele sv. Ondřeje, a v úterý před večerní mší. S nedělní adorací bude možné pokračovat od neděle 3. ledna. Zájemci se budou moci zapsat do tabulky na webu.

Obnova manželských slibů bude v den svátku Svaté rodiny, který připadá na neděli 27. 12. Na webu farnosti je odkaz na advent pro manžele. Jedná se o duchovní obnovu na jeden večer, kterou připravila salesiánská farnost v Brně - Žabovřeskách. Můžete ji využít jako přípravu na Vánoce i na obnovu manželských slibů.

Začátek roku máme už řadu let spojený s koledníky, kteří obcházejí příbytky, vyprošují Boží požehnání a sbírají dary na dobročinné účely. Letošní tříkrálová sbírka bude mít z pochopitelných důvodů jiný ráz. Na nástěnce v předsíni kostela a na farním webu se dočtete více podrobností. V hotovosti bude možné vložit svůj dar do zapečetěné kasičky v kostele sv. Ondřeje v sobotu a v neděli 9. a 10. ledna 2021. Přednost se dává bezhotovostnímu převodu na účet 66008822/0800, VS 77705007 (variabilní symbol je důležitý pro specifikaci Oblastní charity Hradec Králové).

Předposlední neděli v říjnu se celá církev modlí za misie a koná se také sbírka na podporu činnosti Papežských misijních děl (PMD). Účast věřících byla letošní misijní neděli z důvodu vládních opatření velmi omezená a sbírka na tento účel se nekonala. PMD můžete podpořit tuto neděli 20. 12. finančním darem do košíčku na stole mezi lavicemi uprostřed kostela, převodem na farní účet s poznámkou "Na misie" - nejpozději v pondělí 21. 12. - anebo do 31. 12. 2020 na bankovní účet PMD 72 540 444/2700, VS 10.

Začátkem prosince papež František vyhlásil nastávající rok Rokem sv. Josefa. V příštím psaní bych tomuto světci i vyhlášenému roku chtěl věnovat pozornost. Můžeme si v nadcházejících vánočních událostech všímat právě tohoto světce a svěřovat do jeho přímluvy sebe i současný svět.

Požehnané Vánoce!

Rozpis vánočních bohoslužeb