Dopis farníkům 21. 3. 2021

"Byli jsme vykoupeni drahou krví Krista,
bezúhonného a neposkvrněného Beránka."      1 Petr 1,19

21. března 2021

cesta postní dobou nás pomaličku přivádí k Svatému týdnu. Na rozdíl od loňského roku, budeme moci konat velikonoční obřady za účasti věřících, jak jsme v posledních týdnech zvyklí - tedy do 10 % kapacity míst k sezení. Některá místa velikonočních obřadů budou na základě rozhodnutí diecézního biskupa upravená. Je zvykem, že bohoslužby velikonočního tridua provází komentář, v kterém letos zohledníme úpravy na základě sanitární opatření.

Všechny bohoslužby během Svatého týdne budou jen v kostele sv. Ondřeje. Je potřeba se zapisovat do tabulek na webu farnosti na bohoslužby z Květné neděle (27. a 28. 3.), Zeleného čtvrtku, Velkého pátku, Velikonoční vigilie a neděle Zmrtvýchvstání Páně. Na Velký pátek a Bílou sobotu budou v 7.15 ranní chvály (*), na které bude v sobotu od 8.00 navazovat adorace u Božího hrobu. Na adoraci se budete moci zapisovat od Květné neděle na list papíru přímo v kostele. Děkuji vám za dodržování hygienických opatření při návštěvách kostela a prosím o jejich dodržování i během velikonočních svátků. Když Pán Bůh dá, budou bohoslužby dle uvedeného rozpisu:

Třebechovice pod orebem – kostel sv. Ondřeje
27. 3. Květná neděle – předvečer 17.00 18.00
28. 3. Květná neděle  7.45  9.00
29. 3. Pondělí Svatého týdne  7.15
30. 3. Úterý Svatého týdne 18.00
31. 3. Středa Svatého týdne  7.15
1. 4. Zelený čtvrtek 17.00 18.00 19.00
2. 4. Velký pátek  7.15* 15.00 17.00 19.00
3. 4. Bílá sobota – adorace u Božího hrobu  7.15*
3. 4. Velikonoční vigilie 19.00
4. 4. Slavnost Zmrtvýchvstání Páně  7.45  9.00 10.30
5. 4. Pondělí v oktávu velikonočním  9.00

K obřadům velikonoční vigilie patří část věnovaná velikonoční svíci. Od ní si zapalujeme svíčky, abychom se vzpomínkou na svůj křest obnovili vyznání víry. Protože na bohoslužbě nás bude jen malý počet, rád bych do každé rodiny daroval svíčku - malý paškál. Budete si moci pro ni přijít v sobotu mezi 20.30 a 20.45, anebo si ji vezmete po nedělní bohoslužbě.

Kromě toho bych vám rád zprostředkoval ještě jeden dárek, bez kterého jako křesťané stěží můžeme slavit Velikonoce: a to je čisté srdce, které nám Pán nabízí ve svátosti smíření. Pokud byste si ho chtěli "vyzvednout" u nás v kostele, máte příležitost ke svátosti smíření před večerními bohoslužbami a v neděli od 13.30 hodin.

V neděli Zmrtvýchvstání Páně na závěr každé mše bude žehnání velikonočních pokrmů. Můžete si je tedy s sebou přinést a dát je k oltáři sv. Antonína.

Na přelomu března a dubna bude po deseti letech sčítání lidu. I když je údaj o náboženské příslušnosti nepovinný, nepřeslechněme výzvu, kterou nám v této souvislosti adresují naši biskupové.

Na Květnou neděli bude v naší farnosti sbírka na plošné pojištění kostelů a dalších církevních budov v naší diecézi (měla být už tuto neděli, ale nestihl jsem to oznámit).

Je ještě jedna sbírka, o které bych se rád zmínil. Není v rámci naší diecéze povinná a myslím, že je to poprvé, co o ni píšu. Je to sbírka pro křesťany ve Svaté zemi, která se může konat v souvislosti s připomínkou svatých míst (budeme připravovat i v našem kostele např. Getsemanskou zahradu, Boží hrob). Ti, kdo mohli navštívit Svatou zem, vědí, co pro tamější křesťany znamenají poutníci - jsou pro ně jak povzbuzením ve víře, tak živobytím, protože mají koho ubytovávat, pro koho vařit apod. Pamatujme na ně ve svých modlitbách, a kdo chcete na tuto sbírku přispět, můžete tak učinit do košíčku v kostele na Velký pátek nebo převodem na účet farnosti do 4. 4. se zprávou "Na Svatou zemi".

Chci se s vámi podělit o velikou radost. Na slavnost sv. Josefa, kterému jsme od počátku svěřovali opravy kostela na Vysokém Újezdě, přišla zpráva, že SZIF proplatí farnosti slíbenou částku 240.000 Kč na rekonstrukci elektroinstalace.

Minulý týden jsem věnoval duchovním cvičením. Děkuji všem, kdo jste mě provázeli.

Nezapomeňte, že se ze soboty na Květnou neděli posouvá čas, to abyste nezmeškali setkání s Pánem.