Dopis farníkům 21. dubna 2020

Aktualizace 24. 4. 2020: Vzhledem k nařízení vlády z dnešního dne, se bohoslužby mohou konat již od 24. 4. 2020 za již dříve stanovených podmínek.

"Ať spočine na nás, Hospodine, tvé milosrdenství." Žl 33(32) 22a

21. dubna 2020

důvodem k napsání tohoto dopisu je možnost opětovného konání bohoslužeb, kterých se dle rozhodnutí vlády ČR bude od pondělí 27. 4. 2020 moci účastnit maximálně 15 lidí. Zvyšování počtu účastníků bohoslužeb na 30 osob, 50 a bez omezení by podle předběžného sdělení mohlo pokračovat ve čtrnáctidenních intervalech tedy 11. 5., 25. 5. a 8. 6. - uvidíme, jestli tomu tak skutečně bude.

Tato shromáždění budou provázet vládou stanovená pravidla, jejich plné znění najdete např. na webu farnosti a na nástěnce kostela. V dopise uvádím pouze ta, která se týkají všech účastníků bohoslužeb:

• před vstupem do kostela je povinností si vydezinfikovat ruce (nádobka s dezinfekcí bude v předsíni kostela);
  • všichni účastníci bohoslužeb mají nasazeny ochranné prostředky dýchacích cest zakrývající ústa a nos, vyjma okamžiku přijetí eucharistie;
  • v kostele musí lidé dodržovat minimální rozestupy dva metry mezi účastníky bohoslužeb, všemi směry - s výjimkou členů jedné rodiny či domácnosti;
  • vynechává se pozdravení pokoje, žehnání se svěcenou vodou a podobné obřady;
  • je omezen přístup věřících do dalších míst v kostele mimo hlavní bohoslužebný prostor (chrámová loď, pěvecký kůr).

V souvislosti s uvolňováním omezení týkajících se bohoslužeb vydal pan biskup Jan Vokál pastorační pravidla. Jejich plné znění najdete na farním webu i na nástěnce kostela. Do dopisu uvádím jen některá:

• dispenz od fyzické účasti na nedělních bohoslužbách platí i nadále (věřící tedy nemají povinnost účasti na nedělní mši);
  • věřící splňuje povinnost účasti na nedělní mši svaté účastí na kterékoliv bohoslužbě v týdnu;
  • svaté přijímání se podává pouze na ruku;
  • je vhodné obnovit možnosti přijetí svátosti smíření pro věřící při důsledném dodržení hygienických opatření.

Protože pro některé z vás je přijímání eucharistie na ruku něčím úplně novým, chtěl bych se krátce u tohoto obřadu zastavit. Prakticky probíhá takto: přijímající nastaví obě ruce s nataženými prsty, tu ruku, kterou používá jako "pravou", má vespod. Po odpovědi Amen podám eucharistii a přijímající si ji dá "pravou" rukou do úst. Je dobré se podívat na dlaň, jestli na ní nezůstal nějaký úlomek a případně ho také přijmout. K tomuto technickému popisu už od prvních staletí se předává výklad, že naše ruce tvoří trůn, na který si přichází sednout náš Pán. Pro někoho může být fyzicky nemožné, aby přijímal na ruku; v těchto případech určitě mohu podat eucharistii do úst. Na rozestupy, o kterých byla řeč už výše, je dobré pamatovat i při sv. přijímání.

Co toto všechno znamená pro život naší farnosti? Po konzultaci s členy pastorační rady se mi jako vhodné řešení jeví následující.

Od pondělí 27. 4. budou ve všední dny mše svaté v kostele sv. Ondřeje v 18.00, v neděli v 9.00 hodin u sv. Ondřeje a v 10.30 v Ledcích. Účast na bohoslužbách je přednostně vyhrazena tomu, kdo má zamluvenou mešní intenci, bohoslužby v Ledcích jsou určené výlučně farníkům z Ledec.

Nedělní mše v 9.00 hod. 3., 10. a 17. května budou sloužené za farnost. Rád bych na tyto bohoslužby pozval zejména ty farníky, na které stávající opatření doléhají obzvlášť tíživě. Obracím se s prosbou na každého z vás, abyste mi doporučili, koho mám za tímto účelem oslovit.

Rád bych vám o květnových nedělích nabídl možnost svatého přijímání i mimo mši. Můžete přijít do kostela sv. Ondřeje od 8.00 do 8.40 a od 13.30 do 15.00 hod. Eucharistie se bude podávat cca v patnáctiminutových intervalech; pokud by bylo potřeba chvíli počkat, můžete využít farní zahradu, vrata budou odemčená. Bude také možné se domluvit na slavení svátosti smíření.

Prosím o pochopení přijatého řešení. Přál bych si, aby nebylo důvodem k rozbrojům, ale příležitostí k prokazování lásky.

Na setkání, i když se zahalenými tvářemi, se těší