Dopis farníkům 27. 6. 2021

"Vezmu kalich spásy a budu vzývat jméno Hospodinovo." Žl 116(115),13

27. června 2021

na začátku tohoto psaní bych chtěl zaměřit pozornost na některé prvky spojené se slavením mše svaté. Chtěl jsem to dělat už dávno, ale omezení, která se týkala i bohoslužeb, tomu zrovna nepřála.

Začal bych úkonem kajícnosti. Může probíhat několika způsoby. Zastavme se u toho prvního, který začíná: "Vyznávám se". Rubrika v misálu počítá s tím, že při slovech "je to má vina", se každý bije v prsa. Toto nenápadné gesto souvisí s vyprávěním o celníkovi, který při modlitbě v chrámě prosil Boha o slitování a na rozdíl od farizeje se vrátil domů ospravedlněný (Lk 18, 9-14).

Přesuňme se nyní ke zpěvu před evangeliem. Hlásáním evangelia vrcholí bohoslužba slova. O nedělích se v průvodu přináší evangeliář, při slavnostnějších příležitostech ho doprovázejí kadidlo a svíce. Smyslem zpěvu před evangeliem, ať už má podobu verše nebo sloky písně, je přivítat Pána, který k nám přichází
a bude k nám promlouvat ve svém slově. Proto při zpěvu před evangeliem stojíme.

O nedělích a slavnostech po homilii společně říkáme vyznání víry. Jednu jeho část doprovázíme dvojím gestem: většinu roku úklonou, o Vánocích 25. 12. a o slavnosti Zvěstování Páně 25. 3. pokleknutím. Jedná se o slova, která připomínají Ježíšovo vtělení: "Skrze Ducha svatého se stal člověkem". Někdo si možná při tom vzpomene i na baziliku Narození Páně v Betlémě: vstup, kterým se běžně vchází, je tak nízký, že dospělý člověk se musí pořádně sklonit. Gesta provázející tuto část vyznání víry nám pomáhají, abychom před vtěleným Božím Synem stáli vždy s pokorou. Podobně jako mudrci, kteří se mu přišli poklonit (Mt 2,2.11).

Když kněz položil na oltář chléb a víno, vyzývá přítomné k modlitbě, aby Bůh přijal přinášenou oběť. Rubrika počítá s tím, že po výzvě kněze všichni vstanou a odpoví: "Ať ji přijme..."

Podívejme se krátce také na eucharistickou modlitbu, protože patří k našim největším pokladům. V části, která následuje po chvalozpěvu Svatý, Svatý, dělá kněz dvě gesta: vkládá ruce nad dary chleba a vína, které jsou na oltáři, a žehná je znamením kříže. Eucharistických modliteb je víc, někdy tato gesta přicházejí krátce po zmíněném chvalozpěvu, jindy jim předchází delší část modlitby. Většinou jsou v pořadí, které jsem uvedl, ale v Římském kánonu je nejprve znamení kříže a pak vkládání rukou. Rozepisuji se o tom hlavně z toho důvodu, že vkládání rukou nad dary položenými na oltáři, je pro věřící znamením, že si mají kleknout. Je to chvíle, kdy prosíme o Ducha svatého, aby posvětil dary chleba a vína.

Po této prosbě následuje vyprávění o ustanovení eucharistie. Když kněz ukazuje věřícím tělo Páně a pak kalich s krví Páně, zpravidla se zvoní. Určitě uhádnete, kam se v tuto chvíli máte dívat. Ne jinak je tomu i před svatým přijímáním, když zaznívá: "Hle, Beránek Boží".

Tak jako stojíme při vstupní modlitbě a modlitbě nad dary, stojíme i při modlitbě po přijímání. Mši zakončuje požehnání. I při slavnostním požehnání, kterému předchází výzva: "Skloňte se před Bohem a přijměte požehnání", stojíme. Na rozdíl od obvyklého požehnání se ale skloníme.

V úterý 29. 6. bude mše výjimečně v 17.00 hodin a budeme při ní děkovat za uplynulý školní rok a zároveň prosit o ochranu na prázdninové pobyty, výlety, dovolené apod. Zvu zejména rodiny s dětmi. Původně plánované pokračování programu po skončení mše na farní zahradě nebude, protože se povedlo uskutečnit cestu s dětmi do Rokole.

V pátek 2. července bude výjimečně mše v 7.15, v pondělí na svátek sv. Cyrila a Metoděje bude mše u sv. Ondřeje v 9.00 hod.

Když Pán Bůh dá, začátkem července by měla být dokončena letošní etapa opravy krovu na kostele sv. Ondřeje. Od 12. 7. začne oprava pedálového stroje varhan, která by cca během dvou týdnů měla být hotová. Také nás čeká oprava povrchového odvodnění na severní straně kostela a oprava zámku u sakristie.

Pokud jde o kostel na Vysokém Újezdě, chtěl bych poděkovat zejména hudebníkům, zpěvákům a ministrantům za slavnostní zahájení bohoslužeb v opraveném kostele. Letos prošel generální opravou zvonek u sakristie a kadidelnice s lodičkou, v lavicích jsou nové podsedáky. Nyní jsou v opravě čtyři malé zámky ze skříně v sakristii a hezká křestní souprava (konvička a tácky); začátkem července počítáme s dílčím odvodněním.

Děkuji každému, kdo tyto záměry provází modlitbou, pomocí nebo finančním darem.

Požehnaný čas prázdnin a dovolených!