Dopis farníkům 29. listopadu 2020

"Ejhle, Hospodin přijde a všichni svatí jeho s ním." Kancionál, č. 101

29. listopadu 2020

jsme na začátku nového liturgického roku a letošní advent budeme určitě prožívat jinak než v minulých letech. Týká se to i našeho farního společenství. Všechny bohoslužby jak ve všední dny, tak o nedělích budou pouze v kostele sv. Ondřeje: v pondělí
a ve středu v 7.15, v úterý, ve čtvrtek a v pátek v 18.00, v sobotu v 17.00 a v 18.00, v neděli v 7.45, v 9.00 a v 10.00 hodin.

Dopis píšu v době, kdy se může bohoslužeb účastnit maximálně dvacet lidí. Z toho důvodu jsou na farním webu připravené tabulky pro zapisování účastníků sobotních a nedělních bohoslužeb. Děkuji vám, že na to dbáte a že pomáháte se zapisováním také těm, pro které je tento způsob komunikace nedostupný.

Pokud se budou vládní opatření uvolňovat, může dojít k snížení počtu sobotních, případně i nedělních bohoslužeb. Tyto změny budou uvedeny na farním webu i v ohláškách.

V souvislosti se situací, kterou prožíváme, jsem těm z vás, na které mám e-mailovou adresu, posílal několik sdělení. Pokud někdo tyto společné e-maily nedostal, může mi poslat e-mail
a přiřadím ho do adresáře.

Když veřejné konání bohoslužeb bylo zakázané a bylo možné nabízet pouze individuální duchovní péči, využívali jste nejen možnosti svatého přijímání, ale také adorace. Protože o adoraci v neděli od 13.30 zájem stále trvá, je tato forma modlitby k dispozici i nadále. Na farním webu je také tabulka k zapisování na adoraci - jejím účelem už není vymezení daného času pro uvedeného jednotlivce či rodinu, ale aby bylo jasné, že v uvedený čas bude přítomen někdo, kdo se bude modlit; je samozřejmě možné, aby se k adoraci přidal i někdo další do výše aktuálně platného počtu účastníků bohoslužeb.

K tomuto dopisu přikládám pohlednici s oltářem Svaté rodiny z kostela sv. Ondřeje. Kromě Ježíše, Marie a Josefa je na tomto oltáři vyobrazen také Jan Křtitel se svými rodiči Zachariášem
a Alžbětou. V adventní písni Ejhle, Hospodin přijde zpíváme o tom, že Bůh nepřijde sám, ale se všemi svými svatými. Chtěl bych vám tedy nabídnout začínající adventní dobu jako příležitost více se seznámit s některými světci, které potkáváme znázorněné v našem farním kostele. Zastavme se nejprve u žen, které jsou na oltáři Svaté rodiny. Na první pohled je poznat jejich velký věkový rozdíl. Spojuje je ale veliká Boží milost, která v případě Alžběty umožnila početí Jana Křtitele i přes její pokročilý věk, a u mladé dívky Marie početí Božího Syna z moci Ducha svatého. Nevíme přesně, v jakém příbuzenském vztahu Maria a Alžběta byly, z evangelia se dovídáme, že byly příbuzné a že Jan byl o půl roku starší než Ježíš.

Přestože Zachariáš konal jako kněz službu v jeruzalémském chrámě, bylo mu zatěžko uvěřit, že jeho modlitbu Bůh vyslyšel a že bude mít syna. Zůstává němý až do dne, kdy se má vyjádřit ke jménu narozeného syna. Pak z jeho úst zaznívá chvalozpěv, který se církev modlí každý den v ranních chválách.

Poslední postavu z našeho oltáře poznáme podle lilie, kterou drží v ruce. Je symbolem čistoty a jedná se o sv. Josefa. Nikomu nebyl svěřený tak velký úkol jako starost o Božího Syna a jeho Matku. Evangelia nám nepředávají žádné Josefovo slovo, ale představují ho jako muže, který dokáže vnímat Boží jednání a poslouchat ho.

Když si doma nalistujete Matoušovo a Lukášovo evangelium, můžete si přečíst v prvních dvou kapitolách většinu toho, co o postavách z oltáře Svaté rodiny víme. Možná některá z nich se vám stane bližší, protože ani jejich život nebyl skoupý na překvapení a musely se vyrovnávat s mnoha událostmi.

Slavnost sv. Ondřeje vychází na pondělí 30. 11. a mše bude jak v 7.15, tak v 18.00 hodin. V tento den jsme v posledních letech začínali novénu k Panně Marii rozvazující uzly. Pokud by si ji někdo chtěl soukromě vykonat, je v sakristii k dispozici několik výtisků.

Na farním webu najdete zprávy o postu za ukončení pandemie, který naši biskupové stanovili na první tři středy v prosinci, i jejich výzvu k modlitbě novény na stejný úmysl.

Příležitost k slavení svátosti smíření máte před večerními bohoslužbami, případně je možné se domluvit i na jiný termín např. v neděli odpoledne.

Letošní opravy kostela na Vysokém Újezdě jsou zdárně u konce, a proto bylo možné připravit videodokument o varhanách v naší farnosti. Doufám, že jste měli možnost ho vidět a že vás potěšil. Děkuji všem, kdo se zapojili do úklidu kostela i do vzniku videa.

Přeji advent naplněný modlitbou a touhou po Boží blízkosti.