Dopis farníkům 29. září 2019

"Bez přestání se modlete." (1 Sol 5,17)

29. září 2019

výuka náboženství v letošním roce bude probíhat ve středu a v pátek na faře. Dětem z prvního stupně se bude věnovat paní M. Reschelová a začnou tuto středu 2. října v 14.40 hodin. Žáci z druhého stupně se budou scházet v pátek v 14.15 a první hodina bude 11. října.

Na podzim nás čekají volby do pastorační rady farnosti. Během září jsem jmenoval volební komisi ve složení Ing. Ivana Rousová, Renáta Michálková a Ing. Ondřej Šimon. Samotné volby budou 9. a 10. listopadu. Od 13. do 20. října budete mít možnost navrhovat kandidáty. Můžete si přinést z domů na lístečku napsaná maximálně čtyři jména, popř. je napsat v kostele, kde bude k dispozici tužka a papír. Na základě vašich podnětů a ochoty konkrétních lidí kandidovat bude v neděli 27. října zveřejněn seznam kandidátů. Na nástěnce v předsíni kostela najdete informace jak o organizaci voleb, tak o významu pastorační rady pro život farnosti. Tyto obecné informace budou zveřejněné také na webu farnosti.

Rád bych se krátce zmínil o činnosti, která se mě týká, protože jsem sekretářem liturgické komise České biskupské konference. Mám na mysli revizi liturgického překladu Písma. Možná si někdo k tomuto tématu přečetl článek na farním webu, pro jiné bude příležitostí se o této práci něco dovědět při četbě Katolického týdeníku č. 40, který vyjde k první říjnové neděli a který bude obsahovat článek na toto téma. Pozornost věnovaná revizi překladu jednotlivých biblických knih zahrnuje jak soukromou, tak společnou práci biblistů, bohemistů a dalších lidí. Píšu o tom zejména proto, abych vás požádal o modlitbu za zdar celého díla. Tento úmysl zahrneme také do bohoslužeb v naší farnosti. Další důvod, proč o tom píšu, je vysvětlení občasných změn v pořadu bohoslužeb, ke kterým dochází zpravidla z důvodu společné práce na liturgickém překladu Písma.

V uplynulém týdnu proběhlo jednání s truhláři, kteří budou opravovat lavice v kostele sv. Ondřeje. Po vzájemné dohodě se jeví oboustranně výhodné zahájit tyto práce začátkem roku 2020 a do Velikonoc je mít hotové. Děkuji za finanční dary, které jste na opravu lavic během září darovali. Včetně sbírky konané 1. září činí k dnešnímu datu téměř 91.000 Kč. K celkové předpokládané částce za opravu lavic zbývá ještě cca 35.000 Kč.

Do kalendáře si můžete poznamenat několik událostí, které nás do konce liturgického roku čekají. Mše za zemřelé 2. listopadu bude v 16.00 v kostele na Orebu s následným zpěvem litanie ke všem svatým a průvodem po hřbitově. Bude dobře, když si na tuto bohoslužbu přinesete svíčku, kterou pak necháte hořet na hrobě svých blízkých nebo u hlavního kříže. I když se jedná o sobotu, další mše v 18.00 u sv. Ondřeje nebude.

Poslední neděle liturgického roku bude 24. listopadu. Tato slavnost Ježíše Krista Krále je spojena s adorací před Nejsvětější svátostí, která bude zakončena společnou adorací v 17.00 hodin. Počítejte s tím, abyste mohli strávit nějaký čas v tiché modlitbě před Pánem.

Svátek sv. Ondřeje letos vychází na sobotu. Poutní mše sv. bude tedy 30. 11. 2019 v 9.00 v kostele sv. Ondřeje a pozval jsem k nám novokněze z olomoucké arcidiecéze Ondřeje Talaše. Můžeme se tedy i letos těšit na novokněžské požehnání. Podobně jako v loňském roce bychom spojili naši pouť se začátkem novény k Panně Marii rozvazující uzly. Večerní bohoslužba výjimečně nebude, adventní věnce si k požehnání budete moci přinést na nedělní bohoslužby.

Další změny v pravidelných bohoslužbách se týkají všedních dnů. V pondělí 7. 10. v den památky Panny Marie Růžencové bude mše v 18.00, v úterý 15. 10. a 12. 11. mše sv. nebudou.

Na modlitbu čas nezbyde, pokud si ho neuděláme. Začíná měsíc říjen věnovaný modlitbě růžence. Pamatujte na tuto modlitbu doma a někdy na ni přijďte i do kostela, kde se modlíme růženec před večerními bohoslužbami kromě soboty od 17.30 hodin.

Podporujme se vzájemnou modlitbou