Dopis farníkům 3. ledna 2021

Informace k Roku sv. Josefa

Starostlivý strážce Svaté rodiny, oroduj za nás!

3. ledna 2021

Vážení a milí farníci,

v roce, který v tomto týdnu začal, nás papež František vybízí, abychom zaměřili svou pozornost na svatého Josefa, snoubence Panny Marie. Učinil tak apoštolským listem Patris corde z 8. 12. 2020, protože právě před 150 lety byl sv. Josef vyhlášen za Ochránce všeobecné církve.

Hned v úvodní části je možné si všimnout, co vedlo papeže k napsání několika úvah o tomto světci a k vyhlášení Roku sv. Josefa. Období pandemie totiž ukazuje důležitost obyčejných lidí, kteří dnes nepochybně píší rozhodující události našich dějin. Ve sv. Josefovi mohou nalézt svého ochránce i ujištění, že mají výjimečně činný podíl na dějinách spásy.

V závěru apoštolského listu papež uvádí další důvod, proč tento dopis psal. Vybízí, abychom úpěnlivě prosili sv. Josefa o milost milostí: o svoje obrácení.

Hlavní rysy tohoto světce můžeme vyčíst v nadpisech, kterými papež celý list člení do sedmi částí: milovaný otec, citlivý otec, poslušný otec, přívětivý otec, tvořivě odvážný otec, pracující otec, otec ve stínu.

Vzhledem k rozsahu mého psaní si dovolím ocitovat jen jednu část poslední kapitoly: "Josefovo štěstí nespočívá v logice sebeobětování, ale sebedarování. V tomto člověku nikdy není znát frustrace, ale jen důvěra. Jeho přetrvávající mlčení neobsahuje stížnosti, ale konkrétní projevy důvěry. Svět potřebuje otce, odmítá pány, odmítá toho, kdo chce vlastněním druhého vyplnit svoji vnitřní prázdnotu [...] Tam kde povolání k manželství, celibátu či panenství nedosáhne zralosti sebedarování a zastaví se u pouhé logiky oběti, se pak namísto znamení krásy a radosti lásky stává výrazem neštěstí, smutku a frustrace."

V Roce sv. Josefa je možné také získat plnomocné odpustky. Co vlastně odpustky znamenají pro náš život? Velmi úzce souvisejí se svátostí pokání. Při jejím slavení nám Bůh odpouští hříchy. Nesmíme ale zapomínat, že "každý hřích, i ten všední, vyvolává zhoubné lpění na tvorech, které musí být očištěno, buď zde na zemi, nebo po smrti, ve stavu, jenž se nazývá očistec." (Katechismus katolické církve, č. 1472).

Nejčastěji máme odpustky spojené s modlitbou za zemřelé na začátku listopadu. Obvyklé podmínky pro jejich získání jsou stejné i v Roce sv. Josefa: svátost smíření, svaté přijímání a modlitba na úmysl Svatého otce. Jsou zaměřeny na prohloubení našeho duchovního života: svátost smíření nám umožňuje stále znovu zakoušet Otcovu lásku, poznávat svůj hřích a pokračovat na cestě obrácení; eucharistie posiluje naše společenství s Kristem a modlitba za papeže nám připomíná, že jsme součástí společenství církve, která má počátky u Ježíše a jeho apoštolů.

Apoštolská penitenciárie ve svém dekretu stanovuje, že k získání odpustků v Roce sv. Josefa je potřeba kromě obvyklých podmínek vykonat ještě něco z toho, co následuje:

  1. věnovat alespoň půl hodiny rozjímání nad modlitbou Otče náš nebo se zúčastnit duchovních cvičení či jednodenního soustředění, které zahrnuje meditaci nad postavou sv. Josefa (pomáhá k prohloubení vztahu s Bohem a poznávání jeho vůle);
  2. vykonání tělesného či duchovního skutku milosrdenství;
  3. modlitba růžence, kterou se společně modlí snoubenci či rodina (souvisí s úkolem sv. Josefa střežit Svatou rodinu, zároveň je pozváním pro křesťanské rodiny, aby vytvářely atmosféru jednoty, lásky a modlitby);
  4. svěřovat každodenní práci sv. Josefovi (od r. 1955 je 1. 5. památka sv. Josefa dělníka); 
  5. modlitba k sv. Josefovi na úmysl pronásledované církve a za posilu pro křesťany vystavené různým formám útlaku.

Aby plnomocné odpustky mohl získat každý, kdo po nich touží, je v kontextu sanitárních opatření tato možnost rozšířena zejména na staré lidi, nemocné, umírající a ty, kdo nemohou vycházet z domova. Podmínkou v těchto případech je odmítnutí záliby v hříchu, úmysl dostát všem stanoveným podmínkám, jakmile to situace dovolí, a modlitba ke cti sv. Josefa spojená s obětí vlastního utrpení.

Vyhlášení Roku sv. Josefa vnímám jako papežovu starost, abychom skutečnost pandemie využili jako novou šanci.

Rád bych vás tímto dopisem vybídl k přečtení apoštolského listu o sv. Josefovi a k meditaci nad ním. Pokud hledáte modlitbu k sv. Josefovi, můžete použít třeba tu, která je v Kancionále, č. 011.

Požehnaný rok přeje

P. Jan Šlégr, farář

Řimskokatolická farnost Třebechovice pod Orebem, rkf-trebechovice@seznam.cz 
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky