Dopis farníkům 3. listopadu 2019

"Ať žijeme nebo umíráme, patříme Pánu." (Řím 14,8)

3. listopadu 2019

hlavním důvodem k napsání tohoto dopisu je blížící se dokončení prací na dostavbě třetího manuálu varhan v kostele sv. Ondřeje. V listopadovém čísle Haló je uvedené datum koncertu
a v tomto psaní vás chci seznámit i s jeho programem.

Koncert bude v den svátku sv. Ondřeje v sobotu 30. listopadu v 17.00 v kostele sv. Ondřeje a varhany rozezní prof. Václav Uhlíř se svým synem Václavem. Můžete se těšit na následující skladby: Nicolas Jacques Lemmens: Fanfare; Tomaso Albinoni / Remo Giazotto: Adagio g moll; Antonín Dvořák: 4. věta z Novosvětské symfonie v úpravě pro čtyři ruce a čtyři nohy; Luboš Sluka: Vigilie; Stanislav Mach: Fantazie na chorál svatováclavský; Denis Bédard: Trilogie pour orgue quatre mains (Cortége, Reverie, Danse). V programu je možné si všimnout, že účinkování dvou varhaníků neznamená jen jejich střídání, ale i čtyřruční a čtyřnožní hraní. Výtěžek koncertu bude určen na opravu lavic, která začne po Vánocích.

Další koncert, na který bych vás chtěl pozvat, bude v sobotu 7. prosince v kostele sv. Jakuba na Vysokém Újezdě. Začínat bude v 15.00 a na programu bude jak varhanní hudba, tak poezie. V provedení Jiřího Kudrny si budeme moci poslechnout skladby od J. S. Bacha, J. K. Kuchaře, B. M. Černohorského a dalších. Adventní ráz posílí četba některých částí z díla V. Renče Popelka nazaretská. Výtěžek koncertu bude určen na opravy kostela sv. Jakuba, které budou zahrnovat opravu krovu na sakristii, rekonstrukci elektroinstalace a hromosvodu, opravu poškozených omítek v sakristii, výmalbu interiéru, opravu fasády, nátěr okenic a roset. V závislosti na dotacích bude možné část těchto prací provést v novém kalendářním roce.

Podobně jako v loňském roce chtěl bych vám také letos nabídnout modlitbu novény k Panně Marii rozvazující uzly. Její začátek bude v sobotu 30. listopadu v 8.30, protože v 9.00 začíná poutní mše, kterou bude sloužit letošní novokněz z olomoucké arcidiecéze Ondřej Talaš. V neděli 1. prosince a 8. prosince se ji budeme modlit také v 8.30; a v ostatní dny od úterý 3. 12. do pondělí 9. 12. se k modlitbě novény sejdeme v 17.30 hodin. Na pondělí 9. 12. se totiž přesouvá slavnost Panny Marie, počaté bez poskvrny prvotního hříchu.

K modlitbě novény i k adventnímu času patří také slavení svátosti smíření, které je důležitou chvílí na cestě našeho obrácení. Budete moci využít přítomnosti novokněze Ondřeje Talaše, který bude zpovídat v sobotu 30. 11. od 8.30 v kostele sv. Ondřeje. Další kněz, který navštíví naši farnost, aby byl k dispozici k svátosti smíření, bude František Hladký. Oba budeme zpovídat na faře v neděli 15. 12. od 16.30 hodin. K svátosti smíření je možné přistupovat před večerními bohoslužbami, případně lze hledat i jiný více vyhovující čas.

Protože v sobotu 30. 11. nebude večerní bohoslužba, budete si moci přinést adventní věnce k požehnání na nedělní bohoslužby. Ranní mše v 6.00 v adventní době budou ve středu 11. a 18. 12.
a ve čtvrtek 12. a 19. 12.

Posezení na faře po nedělní mši bude 1. prosince. V minulém dopise jsem nedopatřením uvedl, že posezení na faře bude také 17. listopadu. Protože 17. 11. je mše v Jeníkovicích, posezení na faře se v listopadu konat nebude.

V sobotu 9. 11. a v neděli 10. 11. budou volby do pastorační rady farnosti. V kostele sv. Ondřeje budou k dispozici volební lístky, na kterých označíte jména maximálně čtyř kandidátů. Jména těch, z kterých budete vybírat, jsou na nástěnce v předsíni kostela.

V měsíci říjnu jsme se modlili růženec. Chci poděkovat všem, kdo si našli chvilku času a modlili se ho doma nebo v kostele. Další příležitostí k modlitbě bude adorace o slavnosti Ježíše Krista Krále. Budu rád, když čas vyhrazený k adoraci bude pro každého z vás pozváním k modlitbě, které neodmítne. Jedná se o neděli 24. listopadu.

S přáním Božího požehnání