Dopis farníkům 30. srpna 2020

"Otec našeho Pána Ježíše Krista ať osvítí naše srdce, abychom pochopili, jaká je naděje těch, které povolal." Srov. Ef 1,17-18

30. srpna 2020

příští neděli 6. září budeme slavit výročí posvěcení kostela sv. Ondřeje, které bude spojené s farním dnem. Jeho součástí bude koncert, který se koná u příležitosti 100. výročí narození pana arcibiskupa Karla Otčenáška. Jako diecézní biskup navštívil naši farnost např. 5. září 1995, aby se zúčastnil otevření domova důchodců - ChD Zdislava anebo aby požehnal farní kapli 25. října 2002.

Můžete se těšit na varhany, housle, trubku i zpěv. Na koncertě zazní skladby od J. S. Bacha, J. Strejce, L. Sluky, A. Tučapského Svatý Václave (z cyklu České vigilie) a nebudou chybět ani Biblické písně od A. Dvořáka. Úplný program najdete např. na webových stránkách farnosti. Podobně jako o slavnosti Těla a krve Páně budou i na tomto koncertě účinkovat farníci pod vedením Jiřího Kudrny. Koncert začíná ve 14.30 v kostele sv. Ondřeje.

V průběhu srpna začaly plánované práce v kostele sv. Jakuba na Vysokém Újezdě, které spočívají v rekonstrukci elektroinstalace, opravě krovu na sakristii kostela a ve výmalbě interiéru. Rozpočty na tyto práce dosahují celkové částky 992.000 Kč, přislíbené dotace z Královéhradeckého kraje, Ministerstva kultury a Místní akční skupiny NAD ORLICÍ by v součtu mohly činit cca 580.000 Kč, jako vlastní podíl bude muset farnost uhradit částku 412.000 Kč.

Na výdaje spojené s opravou kostela na Vysokém Újezdě bude určena sbírka v neděli 6. září 2020 při mši v 7.45 v Ledcích a v 9.00 v Třebechovicích. Na stejný účel půjde i výtěžek z koncertu, který bude součástí farního dne v neděli 6. září ve 14.30 u sv. Ondřeje.

Protože letošní opravy kostela na Vysokém Újezdě jsou velké, považoval jsem za vhodné informovat o nich obce, které pod tento kostel patří, i jejich obyvatele, aby v případě zájmu mohli tyto práce finančně podpořit. Všichni tedy našli ve schránce ode mne dopis.

Posvícení budeme slavit i v dalších kostelích: 13. září v 16.00 na Orebu, 20. září v 10.30 v Krňovicích, 27. září v 7. 45 v Ledcích a 11. října v 10.30 v Jeníkovicích.

Jako v minulých letech i letos jsem do naší farnosti pozval novokněze. Jakub Brabenec bude s námi v neděli 4. října při mši v 9.00 u sv. Ondřeje, po které počítáme s posezením na faře. Karel Dvořák přijede na pouť v pondělí 30. listopadu, mše začne v 18.00 hodin. Budu rád, když si uděláte čas a přijdete. Klidně pozvěte i někoho dalšího. Všichni potřebujeme prosit o Boží požehnání.

Stolní kalendáře si budete moci objednat v neděli 13. a 20. září, k vyzvednutí budou 27. září.

V úterý 1. září bude v 18.00 dětská mše svatá a po ní budeme domlouvat výuku náboženství v letošním roce.

První spolčo mládeže po prázdninách bude na faře v neděli 13. září po mši u sv. Ondřeje.

Společné čtení z Písma (lectio divina) začne od čtvrtka 17. září v 18.45 hodin; od stejného data začnou i pravidelné adorace v 20.00 hodin.

Nedělní mše budou i nadále v 7.45 v Ledcích. Ve středu 2. září mše výjimečně nebude. V pondělí 14. září je svátek Povýšení svatého kříže, proto bude mše v 18.00 v kostele sv. Ondřeje. Slavnost sv. Václava letos vychází na pondělí, 28. září tedy bude mše v 9.00 u sv. Ondřeje. V měsíci říjnu bude od úterý do pátku v 17.30 společná modlitba růžence.

Připomínám také možnost slavení svátosti smíření před večerními bohoslužbami nebo dle domluvy.

Diecézní sbírky budou 20. září na církevní školy a 18. října na misie.

Pravděpodobně během září začne příprava dospělých na křest. Pokud byste věděli o někom, kdo by měl o tuto přípravu zájem, ať se mi ozve.

Na závěr dopisu pro vás mám jeden dárek a jeden úkol. Vloni bylo zrestaurováno víko od křtitelnice v kostele sv. Ondřeje. Paní H. Novákové se povedlo křtitelnici hezky vyfotit a vy si můžete tuto pohlednici vzít domů pro každého ze své rodiny. Najdete ji na stole mezi lavicemi. A za úkol máte napsat si z druhé strany datum a místo svého křtu. Pokud si nejste jisti a mohla by posloužit křestní matrika na zdejší faře, rád se s Vámi do ní podívám. Křest je nejdůležitější událostí v našem životě, proto je dobré vědět, kdy jsme byli pokřtěni a nepřestávat Pánu děkovat za dar víry.

S přáním Božího požehnání