Dopis farníkům 7. června 2020

"Ovocem Ducha je láska, radost, pokoj, shovívavost, vlídnost, dobrota, věrnost." Gal 5,22

7. června 2020

jsem rád, že konání bohoslužeb se postupně osvobozuje od mimořádných opatření. Děkuji vám za jejich respektování i za pochopení, kterého bylo potřeba, když se jen malý počet věřících mohl účastnit bohoslužeb. Snažil jsem se za pomoci členů pastorační rady pozvat na bohoslužby každého, kdo se jich běžně účastní. Omlouvám se, pokud jsem na někoho zapomněl.

Vzhledem k vývoji situace už nepovažuji za nutné, abych vás i nadále vyzýval k hojnější účasti na sobotní mši. Může ji samozřejmě využít ten, kdo např. vzhledem k svému zdravotnímu stavu dává přednost menšímu počtu lidí.

Na základě rozhodnutí diecézního biskupa Jana Vokála z 1. 6. 2020 mají věřící svobodnou volbu způsobu přijímání eucharistie do úst či na ruku; až do odvolání se vynechává pozdravení pokoje
a nepoužívají se kropenky u kostelních vchodů; zároveň je třeba se řídit platným vládním opatřením (jako např. roušky, dezinfekce, rozestupy).

V týdnu, který právě začíná, bude ve čtvrtek 11. 6. v 18.00 v kostele na Orebu poutní mše a v neděli 14. 6. po mši v 9.00, když počasí dovolí, půjdeme průvodem s Nejsvětější svátostí na farní zahradu. Příští neděli bude mše pouze v kostele sv. Ondřeje v 9.00 hodin.

Chci poděkovat farníkům, kteří pod vedením Jiřího Kudrny připravují na neděli 14. 6. od 17.00 koncert duchovní hudby. Jeho uspořádáním chce farnost nabídnout určitou formu "občerstvení" těm, kteří se rádi zaposlouchají do varhanní hudby provázené houslemi a zpěvem. Zazní např. Toccata a fuga d-moll od J. S. Bacha, biblická píseň Při řekách babylonských od A. Dvořáka
a Kánon D-dur od J. Pachelbela. Úplný program koncertu najdete na nástěnce kostela či farním webu.

Výuka náboženství v druhém pololetí probíhala jen krátkou dobu. Abychom i tento školní rok společně zakončili, bude tento týden závěrečná hodina jak pro žáky z prvního stupně (ve středu 10. 6. v 14.40 na faře), tak pro studenty z druhého stupně (v pátek 12. 6. v 14.15 na faře).

Od června byla obnovena příprava na první svaté přijímání. Jedná se o pět dětí, s kterými se setkávám ve středu po obědě. Samotná slavnost bude v neděli 28. 6. v 9.00 v kostele sv. Ondřeje.

Pořad nedělních bohoslužeb je z různých důvodů následující. Protože se první svaté přijímání posunulo na konec června, bude poutní mše v Jeníkovicích výjimečně v pondělí 29. 6. v 17.00 hod. Další mše v Jeníkovicích budou dle plánovaného rozpisu v 10.30 v neděli 19. 7. a 11. 10. (posvícení).

Cestu do krňovického kostela nám kromě vládních opatření ztížila také oprava kanalizace a silnice, která má trvat do 19. 7. Proto s bohoslužbami v tomto kostele začneme od pouti v neděli 16. srpna v 10.30 hod.

V kostele v Ledcích jsou nyní mše každou neděli v 7.45 kromě 14. června. Důvod je dvojí: ve srovnání s kostelem na Vysokém Újezdě je prostornější a tím usnadňuje dodržení vládních opatření pro konání bohoslužeb; druhým důvodem je plánovaná oprava kostela sv. Jakuba.

O opravách kostela na Vysokém Újezdě jsem podrobně psal v třetím čísle letošního ročníku Třebechovického Haló. Uvidíme, co všechno bude možné letos udělat. Předpokládám, že do konce června by farnost měla obdržet odpovědi na žádosti o dotace.

Chtěl bych vaší pozornosti a modlitbě doporučit kněžské svěcení pěti jáhnů, které se uskuteční v sobotu 27. 6. v 10.00 v katedrále. V předsíni kostela je plakát s jejich jmény i termíny primic.

V červnu nebudou mše v úterý 9. 6., ve čtvrtek 25. 6. a v úterý 30. 6. Adorace před letními prázdninami bude pouze ve čtvrtek 18. června od 20.00 do 20.30 hod.

Budu rád, když se dle svých možností zapojíte do hlavního úklidu kostela sv. Ondřeje, který bude od pondělí 17. 8. V neděli 30. srpna proběhne při mši v 9.00 žehnání školních aktovek. Posvícení kostela sv. Ondřeje a farní den letos vychází na neděli 6. září.

Diecézní sbírky budou 28. 6. na plošné pojištění církevních budov, 19. 7. na charitu a 16. 8. na bohoslovce.

O prázdninách se v neděli 12. 7. při mši v 9.00 můžeme těšit na křtiny Martičky Řehákové.

S přáním Božího požehnání