Dopis farníkům 9. února 2020

"Vy jste světlo světa." (Mt 5,14)

9. února 2020

pomalu se blíží začátek postní doby a tak vám chci nabídnout několik podnětů k jejímu prožívání. Začal bych pozváním k modlitbě, jejíž účinnost sv. Augustin popisuje slovy: "Kdo zpívá, dvakrát se modlí." Podobně jako v minulých letech budou součástí bohoslužby na Popeleční středu zpěvy, které se v naší farnosti obvykle zpívají. Na zkoušky bych rád pozval jak ty, kdo budou jen "oprašovat", co znají, tak ty, kteří by se je chtěli naučit. Zkoušky budou na naší faře ve středu 12. 2. a 19. 2. v 19.15 hodin.

Během postní doby se budeme společně modlit křížovou cestu každý pátek, ve středu před Květnou nedělí a v pondělí, v úterý a ve středu Svatého týdne. Tuto modlitbu v pátek 27. 3. povedou děti a mládež, na ostatní dny budu rád, když se podle svých možností napíšete. Rozpis s termíny bude k dispozici v kostele i v kapli. Modlitba křížové cesty začíná v 17.30 v kapli, pouze ve středu Svatého týdne 8. 4. se ji budeme modlit v kostele, kde bude i večerní mše svatá.

Obvyklý pořad velikonočních bohoslužeb bychom letos obohatili o modlitbu ranních chval, která bude na Velký pátek 10. 4. v 7.30 v kostele sv. Ondřeje. Jedná se o obvyklou každodenní modlitbu církve složenou zejména z žalmů a dalších biblických míst. Předpokládám, že mnozí tuto modlitbu znáte např. z vysílání Proglasu.

Cesta k Velikonocům je každoročním pozváním na cestu k obrácení. "Revize" vlastního života ve světle Božího slova nachází své vyvrcholení ve slavení svátosti smíření. Na konci ledna papež František v jedné promluvě připomněl slova Pia XII., že "hříchem naší doby je ztráta smyslu pro hřích." Byla by velká škoda, kdybychom i my měli žít tak, jako bychom odpuštění hříchů nepotřebovali. V průběhu postní doby máte příležitost ke svátosti smíření před večerními bohoslužbami. Kromě toho můžete využít neděli 29. března, kdy od 16.30 bude na faře zpovídat také pan děkan F. Hladký.

Farnost u katedrály pořádá postní duchovní obnovu. Přednášky budou v sobotu 28. března dopoledne v Novém Adalbertinu. Můžete se těšit na slovo kněze brněnské diecéze Petra Šikuly.

Pokud by někdo toužil po vzdělávacím programu, chci upozornit na Zimní školu liturgiky, která bude v Praze na Strahově v sobotu 14. 3. a bude zaměřena na Velikonoční triduum. Podrobnější informace o programu včetně způsobu přihlášení najdete na stránkách liturgie.cz.

V období do Velikonoc nebudou v následujících dnech mše svaté: v úterý 18. 2., od úterý 3. 3. do pátku 6. 3. a v sobotu 14. 3.

Na lednovém jednání pastorační rady bylo dohodnuto, že 8. 5. uspořádáme farní pouť. Cílem letošní cesty bude Rokole. Zmiňuji toto datum už nyní, abyste s ním mohli počítat. Podrobnosti k programu budou známé později.

Rád bych vás požádal o modlitbu za zdárný průběh oprav, které letos plánujeme. Možná znáte a používáte modlitbu k sv. Josefovi, která je uvedena v kancionále pod číslem 011 - např. touto modlitbou můžeme sv. Josefovi svěřovat i záležitosti spojené s letošními opravami. Příležitostně se o přímluvu k sv. Josefovi obrátíme zpěvem písně Jak se moudrost Boží (Kancionál, č. 822).

Na kostele sv. Jakuba na Vysokém Újezdě je potřeba opravit krov na sakristii, zajistit rekonstrukci elektroinstalace, s kterou je spojená oprava poškozených omítek a výmalba interiéru. Neméně důležitou prací je oprava hromosvodu, která by zahrnovala opravu fasády včetně nátěrů roset a okenic věže kostela. Nelze opominout ani dílčí odvodnění terénu na západní straně sakristie a jižní straně věže, ani opravu kněžských hrobů, které se v tomto místě nacházejí. Zároveň probíhají také jednání s památkáři ohledně restaurování oltáře a kazatelny, které by přicházelo v úvahu nejdříve v příštím roce. Uvidíme, co všechno z výše uvedených prací bude možné letos udělat.

V kostele sv. Ondřeje je v plném proudu generální oprava lavic, která u oltáře sv. Jana Nepomuckého bude zahrnovat také opravu vypouklé dlažby. Začátkem letošního roku proběhla také generální oprava barokního zámku u dveří ze schodiště na kůr. Letos je ještě v plánu restaurování vitráže proti sakristii, protože toto okno má nejvíce popraskaných tabulek. Snad během února dojde k montáži lešení uvnitř kostela, aby i tyto práce mohly začít.

Ve společenství modlitby