Dopis farníkům Květná neděle 2020

"Dá-li Pán, budeme živi a podnikneme to nebo ono." (Jak 4,15)

Květná neděle 2020

Blíží se Velikonoce a dění v naší zemi nám neumožní, abychom se k slavení velikonočních svátků společně sešli v kostele na Vysokém Újezdě nebo v Třebechovicích. Vzhledem k tomu, že podobně tomu je v mnoha dalších zemích, vydala římská Kongregace pro bohoslužbu a svátosti dekrety, kterými stanovila, jak se za současných podmínek mají slavit velikonoční obřady. Tyto dekrety se staly podkladem pro instrukce, které s ohledem na přetrvávající stav karantény dali naši biskupové k nadcházejícím velikonočním svátkům.

Protože datum Velikonoc se nepřesouvá a letos se nebudou moci slavit s účastí lidu, upravili biskupové obřady Svatého týdne, aby je kněz mohl slavit s jedním či dvěma přisluhujícími. Například se letos nechystá ani Getsemanská zahrada, ani Boží hrob, po celé svátky zůstává Nejsvětější svátost ve svatostánku na hlavním oltáři, k velkopátečním přímluvám se přidává další úmysl, ve kterém budeme prosit za současný svět stižený nemocí COVID-19, velikonoční vigilie nezačne před kostelem, ale paškál se zapálí přímo v presbytáři a z křestní bohoslužby zůstává pouze obnova křestního vyznání.

Začátek bohoslužeb bude tak, jak je v kostele sv. Ondřeje zvykem: na Květnou neděli v 9.00, na Zelený čtvrtek a Velký pátek v 18.00; velikonoční vigilie začne v sobotu v 19.00 a mše v neděli Zmrtvýchvstání Páně v 9.00 hodin. Začátek bohoslužeb uvádím proto, abyste se mohli ve svých domovech k této modlitbě přidat.

Jsem rád, že je vůbec možné velikonoční obřady ve farnosti konat, i když kostel plný prázdných lavic není zrovna to, co by nás těšilo. Budu se za každého z vás zvláště v těchto dnech modlit. Věřím, že i vy budete doma v této době věnovat patřičný čas modlitbě. Pokud byste hledali inspiraci pro osobní a rodinnou modlitbu, najdete na farních stránkách odkaz na několik krátkých videí k jednotlivým dnům velikonočního tridua.

Květná neděle bude letos bez průvodu, ale je možné požehnat ratolesti. Chtěl bych této možnosti využít a nechat je pak v kostele, abyste si je po skončení vládních opatření mohli vzít domů.

Předsíň kostela bude tak jako v jiné dny otevřena denně od 7.00 do 18.00 hodin. Můžete se zastavit k soukromé modlitbě.

S přípravou na Velikonoce souvisí také svátost smíření. Za současné situace je potřeba její slavení domluvit individuálně. Rád vám vyjdu vstříc. Chci využít letošní postní dobu k tomu, abych připomněl důležitou roli lítosti, kterou v našem životě s Bohem má. Zmiňuje se o ní také Apoštolská penitenciárie v Poznámce o svátosti smíření v situaci současné pandemie: "Tam, kde se jednotliví věřící ocitli v bolestné nemožnosti přijímat svátostné rozhřešení, je třeba připomenout, že dokonalá lítost, vycházející z lásky k Bohu milovanému nade všechno, vyjádřená upřímnou žádostí o odpuštění (takovou, jakou je kajícník v této chvíli schopen projevit) a doprovázená votum confessionis, tj. pevným předsevzetím jít co nejdříve ke svátostné zpovědi, získává odpuštění hříchů, a to i smrtelných (srov. Katech. kat. círk., č. 1452)".

Na sv. Josefa byla dokončena generální oprava lavic. Blok lavic u oltáře sv. Jana Nepomuckého byl ve velmi bídném stavu. Závady, které bylo možné opravit v předních blocích lavic, aniž by se musely rozebírat, byly odstraněny. Vzhledem k chladnějšímu počasí není ještě spravená dlažba v uličce mezi oltářem sv. Jana Nepomuckého a lavicemi; jedná se o část, která byla hodně vypouklá. Vitráže jsou už připravené, ale vzhledem k počasí se budou osazovat nejspíše po Květné neděli. Ve velikonočním čísle třebechovického Haló se dočtete o zamýšlených opravách kostela sv. Jakuba na Vysokém Újezdě.

Protože letos nebudu moci požehnat velikonoční pokrmy na závěr mše svaté, uvádím modlitbu, kterou se doma můžete pomodlit sami: Požehnaný jsi, Hospodine, náš Bože, ty všechno naplňuješ svým požehnáním; shlédni na nás, když dnes o slavnosti zmrtvýchvstání tvého Syna děkujeme za tvé dary, které mají sloužit k uchování našeho pozemského života, a uč nás přijímat je z tvých rukou tak, aby všechno směrovalo k tvé oslavě. Skrze Krista, našeho Pána. Amen.

Neochvějnou důvěru ve vítězství našeho Pána vyprošuje